Euphorbia dulcis - pryšec sladký

Syn.: Tithymalus dulcis, Euphorbia viridiflora
Slovensky: Mliečnik sladký

Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 15 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, oblá nebo jemně rýhovaná, řídce listnatá, obvykle alespoň v horní části roztroušeně chlupatá. Listy přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, obvejčité až eliptické, celokrajné nebo jen v horní části čepele jemně pilovitě zubaté, na svrchní straně světle zelené, na spodní straně modravě zelené, podpůrné listeny lichookolíků podobné listům. Cyathia v lichookolících s 5 až 8 větvemi, které se obvykle dále větví, podpůrné listénce vidlanů trojúhelníkovité, vzájemně nesrostlé. Žlázky oválné, žlutozelené, později purpurové. Plodem jsou tobolky. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Stinné až polostinné listnaté lesy, lužní lesy, zřídka i v lesích jehličnatých, křoviny, na půdách vlhčích, humózních, výživných, mírně kyselých až mírně zásaditých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po podhorské oblasti roztroušeně, ale nesouvisle, místy chybí (např. velká část jižní Moravy). Celkově roste v Evropě na jihu od severu Španělska, střední Itálie a Korsiky, na východě po západní Ukrajinu, ve Velké Británii a Dánsku jen zavlečen.

Nemáte oprávnění psát komentáře.