Amorpha fruticosa - netvařec křovitý
Slovensky: Beztvarec krovitý
Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)
POPIS:
Až 4 m vysoký, opadavý keř. Větve přímé, borka hladká, šedavá. Listy lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, lístky celokrajné, krátce řapíčkaté, podlouhlé, vejčité nebo eliptické. Květy uspořádány v úzkých a dlouhých hroznech, korunní lístek pouze jeden (pavéza), obvykle fialový, zřídka bílý nebo červenofialový, křídla a člunek chybí, tyčinek 10, z toho 9 srostlých nitkami a 1 volná, všechny výrazně vyčnívají z květu, prašníky žluté. Plodem jsou drobné (do 1 cm dlouhé) lusky obsahující pouze 1 až 2 semena. Kvete v V až IX.
Latinské rodové jméno je odvozeno od řeckého "amorfos", jež znamená ošliklý nebo také beztvarý či "bez podoby" ("česky" také amorfní). Toto označení se týká květů netvařce, kterým do typické "podoby" květů rostlin čeledi bobovitých chybí dvě důležité součásti, tj. křídla a člunek.
PŮVOD:
Původní je Severní Americe, kde roste na severu od států Connecticut a Minnesota až po Floridu na jihu. U nás bývá občas pěstován a vysazován.
JEDY:
Listy a plody jsou pravděpodobně mírně jedovaté, obsahují isoflavonové rotenoidy (tefrosin, toxikarol, rotenon, amorfigenin) a chromenoflavon amorinin.
UŽITÍ:
V minulosti se z netvařce získávalo modré barvivo (tzv. nepravé indigo - False Indigo), jehož obsah v rostlině je však poměrně nízký, takže pro průmyslové zpracování se nehodí.
PĚSTOVÁNÍ:
V Evropě se pěstuje od roku 1724, k nám byl prvně přivezen v roce 1865. Pěstuje se v zahradách a parcích jako ozdobný keř a protože velmi dobře snáší průmyslově znečištěné a prašné ovzduší, bývá vysazován i v okolí továren, cementáren nebo dálnic, kde obvykle dobře prosperuje i jako součást středního zeleného pásu oddělujícího oba dálniční směry. Vzhledem k tomu, že má velmi pevnou kořenovou soustavu, hodí se i ke zpevnění různých erozí ohrožených svahů a náspů. Netvařci vyhovují nevysýchavé, ale také ne příliš mokré půdy, a slunné stanoviště. Množí se snadno semeny nebo dřevitými řízky (téměř každý se ujme).
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)palo.k napsal(a) dne 25.11.2013:
nehnevajte sa mam v predoslom texte chyby pisal som ho v internetovej budke po tme mame ju pri poste
palo kozak napsal(a) dne 13.11.2013:
onie je to invazny ker,dpovedam panovi o beztvarcu krovitom.pestujem ho a mams nim dobre skusenosti.vcely lietaju nan aj ked je horsie pocasie.med ma velmi kvalitny tmavej farby.ochranari ho moc nechcuále ved nam us znicili takmer vsetky lesy momentalne idu po vcelach.odporucujem ho pestovat.ved uznajte,co robi nas stat so vcelami.poslal primator jozef grapa vytat javor 10 metrov vysoky este mlady ktory bol 4 metre od chodnika.takto nam pomaha tento nas milovany stat so vcelami.nakoniec vyrub nasi ochrancovia presadia v state a potom aj ten nam vyrubu.a jeho kvitnutie vyplny aj beznaskove obdobie medzi jarnou znaskou a letnou znaskou.
Jarmila napsal(a) dne 1.2.2013:
Je neuvěřitelně houževnatá a odolná, snáší sucho a malý prostor pro kořeny, pokud namrzne, obráží z báze (bez problému přežila poměrně mělce zakořeněná mrazy na začátku roku 2012)
Henrietta napsal(a) dne 30.6.2010:
Je to vynikající nektarodarný keř. Včely a motýli ho milují.
- Rudolf Žilka napsal(a) dne 27.10.2012:
Dobrý deň,
som včelár a veľmi by ma zaujímala táto rastlinka. Aké s ňou máte skúsenosti čo sa týka nektarodajnosti a peľodajnosti. Chcem v blízkosti mojej včelnice (25 včelstiev v úľoch OPTIMAL)vysadiť niečo podobné, aby včielky mali stále prísun peľu a nektáru i keď to nemusí byť samozrejme hlavná znáška, ale také prilepšenie, keď zrovna nie je hlavná znáška, to včielky určite uvítajú.
Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.
Rudolf Žilka
Anonym napsal(a) dne 21.7.2008:
Amorpha fruticosa je v Evropě invazní a nedoporučuje se ji pěstovat!