Corydalis solida - dymnivka plná

Slovensky: Chochlačka plná

Čeleď:  Papaveraceae - makovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 30 cm vysoká bylina s velkou a plnou podzemní hlízou. Lodyha přímá, na bázi s jedním (jen zřídka s více) bledou až žlutavou šupinou. Listy nejčastěji 2, dlouze řapíkaté, 2x 3četné, lístky dlanitě dělené ve 2 až 3 obvejčité úkrojky. Květy uspořádány v cca 7 až 20květém hroznu, přibližně 2 cm dlouhé, špinavě červené, zřídka růžové, bílé nebo fialové, ostruha dlouhá, obvykle vzhůru směřující a na konci mírně dolů ohnutá. Listeny v květenství dlanitě členěné ve 3 až 6 úkrojků. Plodem jsou tobolky. Kvete v III až V.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté a lužní lesy, háje, křoviny, na půdách rozmanitých, od humózních a výživných až po chudé, převážně ale hlinité a nevápnité.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste od nížin po podhorské oblasti (max. asi 850 m n.m.), v Čechách poměrně vzácně a mezerovitě, na Moravě hojněji a souvisleji. Celkově roste v téměř Evropě vyjma jejích nejzápadnějších a nejsevernějších částí, ve Středozemí jen vzácně.

JEDY:

Rostlina obsahuje ve všech svých částech asi 20 různých alkaloidů, nejvíce je jich přítomno pravděpodobně v hlízách (až 6 %). Tyto alkaloidy (nebo některé z nich) působí zejména na nervový systém, vyvolávají slabší narkózu, poškozují vasomotorické centrum, u zvířat byl po požití dymnivky pozorován stav podobný katalepsii (ztuhlost svalů, ztrnulé zachování polohy končetin). Vedle toho snižují krevní tlak a tlumí střevní peristaltiku.

LÉČITELSTVÍ:

V minulosti byly zejména hlízy dymnivky užívány k potlačení třesu při různých nervových chorobách, ke zmírnění křečí a k tišení bolesti. V současnosti se však již v léčitelství dymnivka nevyužívá neboť její užívání s sebou přináší značná rizika.

PĚSTOVÁNÍ:

Dymnivka plná vyžaduje humózní a vlhčí půdu, dobře roste i v polostínu, takže se hodí např. k vysazení pod stromy či keři, kde časem vytvoří "kvetoucí koberec". Množí se nejlépe dělením trsů po odkvětu, tj. koncem jara.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hana Benešová napsal(a) dne 1.7.2014:
Po přečtení článku v časopise nevím,čemu mám věřit.Píší tam,že dymnivka je zázračná bylinka proti bolesti,nespavosti,srdečních pr.A lze ji používat i zevně a tady čtu úplný opak-je jedovatá.....Kde je pravda?

  • Vlasta napsal(a) dne 8.12.2014:
    S touto bylinkou je to velice jednoduché. Platí zde že : všeho s mírou. Je to bylina obsahující alkaloidy a tak musíta opatrně. Mějte hezký den.

Jitka napsal(a) dne 12.4.2009:
Dnes jsme viděli dymnivku fialovou a bílou v lese pod vodním hradem v Budyni nad Ohří.

Tíman napsal(a) dne 10.4.2009:
V lese jsem hned vedle těchto dymnivek našel podobnou, avšak s bílými květy. Chtěl bych se zeptat, zda se jedná pouze o odrůdu dymnivky duté nebo o samostatný druh.
Předem děkuji za odpověď.

  • Dan napsal(a) dne 11.4.2009:
    Jde o stejný druh, bílá dymnivka není nic neobvyklého, ale spíše hojněji se to objevuje u dymnivky duté

Nemáte oprávnění psát komentáře.