Lycopodium clavatum - plavuň vidlačka

Syn.: Lycopodium brachystachyum
Slovensky: Plavúň obyčajný

Čeleď: Lycopodiaceae - plavuňovité

 

POPIS:

Vytrvalá, výtrusná bylina. Lodyha plazivá, kořenující, až 1 m dlouhé, postranní větve vidličnatě větvené, vystoupavé až přímé. Listy v husté šroubovici, čárkovité, 3 až 4 mm dlouhé, zakončené dlouhou, bílou osinou. Výtrusnicové klasy po 1 až 5 (nejčastěji po 2), až 8 cm dlouhé, dlouze stopkaté, sporofyly (listy nesoucí výtrusy) hustě a střechovitě se kryjící, vejčité, na okraji blanité, na vrcholu špičaté. Prokel podzemní. Zralost výtrusů: VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Světlejší jehličnaté lesy, vřesoviště, suché pastviny, paseky, na půdách kyselých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně od pahorkatin po horské oblasti (max. 1400 m n.m.), v teplých oblastech převážně vzácně nebo chybí. Celkově roste v mírném a chladném pásmu severní polokoule (po cca 68° severní šířky), v teplejších pásmech jen místy v horách.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se výtrusy (Sporae lycopodii) a občas i nať. Výtrusnicové klasy se sbírají v červenci až srpnu a po dozrání se z nich přes husté sítko vyklepávají výtrusy, které jsou převelice jemné, mastné, hořlavé a nesmočitelné ve vodě (tedy plavající, od čehož je také odvozeno české rodové jméno plavuně). Nať se sbírá koncem jara.
Výtrusy obsahují asi 50% oleje, dále pryskyřici, polysacharid sporonin, organické kyseliny, vysokomolekulární terpen a stopy chinolizidinových alkaloidů (lykopodin, klavatin, klavotoxin).
Vnitřně se plavuňových výtrusů užívá při onemocnění jater nebo při zánětu močového měchýře či ledvin, zevně pak jako zásypu na kožní záněty, mokvavé ekzémy, vyrážky, na svrab nebo vředy (nedráždí pokožku a dobře ji vysušuje). Nať se užívá téměř výhradně zevně (je toxická!) ve formě obkladu např. při glomerulonefritidě (akutní onemocnění ledvin způsobující poškození ledvinových klubíček) nebo i jiných onemocněních močového ústrojí, koupel v plavuni působí antirevmaticky a tlumí křeče v končetinách (i v tomto případě lze použít namísto koupele obklad).
Spory se podávají ve formě prášku (4x denně na špičku kulatého nože), odvaru (2 čajové lžičky drogy se povaří 15 minut ve sklenici vody) nebo směsi s medem. Při astmatu nebo nádorových chorobách se osvědčil nálev z natě, který je však toxický, takže se podává jen v malém množství (max. asi 6 polévkových lžic denně!).

JEDY:

Viz předchozí odstavec. 

UŽITÍ: 

  • Dříve se výtrusy plavuní užívaly k různým světelným efektům např. při divadelních představeních (výtrusy jsou hořlavé, při vhození do ohně prudce vzplanou a prskají při tom).
  • Výtrusy se také užívají v lékárnictví k obalování pilulek, aby se neslepovaly (pilulkový konspergens).
  • Práškem z výtrusů se vysypávají formy na odlévání kovů.
  • Výtrusy se přidávají do směsi, která se užívá v kriminalistice ke zjišťování otisků prstů.
  • Plavuní lze barvit látky na zeleno nebo na modro.
  • V severských zemích se z plavuně pletly běhouny a plavuňovými větvičkami si lidé třeli kůži v saunách.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Strýček Lubin napsal(a) dne 16.2.2012:
Výtrusy této rostliny se používají jako vysoce hořlavý a výbušný prach například ve filmech k pyrotechnickým efektům.
Neopatrná manipulace s výtrusy a ohněm může vést k explozi, velmi nebezpečné.

Marta napsal(a) dne 29.3.2010:
Čo sa môže stať, ak by som pila odvar z vňate plavúňa? Je to veľmi jedovatá rastlina ?

Anonym napsal(a) dne 15.2.2010:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na Lycopodium clavatum 9CH.
Vyčetla jsem že se dá používat když má dítě v noci pocit hladu 1 rok dítěte a v jakém dávkování se má používat? A na co ještě jsou určena tento typ homeopatik? Předem děkuji za odpověď.

  • Petra napsal(a) dne 10.5.2010:
    Dobrý den,
    já jsem zase čtla že lycopodium clavatum 9CH se dá u kojence použít proti nadýmání? Je toto pravda? A v jakém množství lze dávkovat? Děkuji za odpověď

Jemcikova blanka napsal(a) dne 7.5.2009:
Chtěla bych se zeptat na možnost délky užívání plavuně.
/nať/-nádorové onemocnění jater
Děkuji za Vaši odpověď
jemcikova

  • Jos. A. Zentrich napsal(a) dne 7.5.2009:
    Vážená paní Blanko -
    Plavuň jest dosti široký pojem. Plavuňové výtrusy - to je takový nažloutlý prášek (pozor vysoce hořlavý a výbušný) se mohou užívat libovolně dlouho. Plavuňová nať, resp. listy - to je víceméně toxická záležitost a bylo by vhodnější, poohlédnout se po něčem onačejším. Uvedenou radu jste nejspíše vyčetla ve spisech rakouské bylinářky, paní Marie Trebenové. A at má ve svých radách řadu kontroverzních doporučení a proto jsem se rozhodl, že ji navštívím a trochu to s ní prokonsultuji. Domluvili jsme se na srpen, leč dáma - zesnouce v červenci - z mých spárů unikla, takže jsem s ní - žel již nepromluvil, pročež se mi některá její doporučení i nadále jeví jako kontroversní!

Lída napsal(a) dne 29.4.2008:
Někdy jsem někde četla, že plavuň je i radioaktivní. Ráda bych věděla, jestli je to pravda. Díky.

  • Vera Vesela napsal(a) dne 2.12.2008:
    Bude na tom neco pravdy. Moje kamaradka ktera se bylinkami vice zabyva mi rikala ze vyskyt plavune indikuje ze na tomto miste je radioaktivita (v zemi). Nasla tuto bylinku susenou u mne a varovala mne ze ji nemam pouzivat na caj ze je jedovata. Me ji nekdo dal anebo jsem ji koupila davneji na trhu a zapomnela jsem na co. Ona mi rekla jmeno a ted si hledam informace na internetu. Dozvidam se ze oppravdu vnat je jedovata ale muze se pouzivat na koupele na mocove problemy a to ja mivam. S pozdravem Vera Vesela

Nemáte oprávnění psát komentáře.