Magnolia tripetala - magnólie tříplátečná (šácholan tříplátečný)

Slovensky: Magnólia trojlupienková

Čeleď: Magnoliaceae - šácholanovité

 

POPIS:

Až 15 m vysoký stromek. Kůra hladká, světle hnědá. Listy až 50 cm dlouhé, řapíkaté, obvejčité až eliptické, na bázi zúžené, na konci špičaté, uspořádány v přeslenech na koncích větví. Květy až 20 cm v průměru, intenzivně vonné, vyrůstají na koncích větví, korunní lístky úzké, bílé, nejčastěji v celkovém počtu 12, zprvu se však rozevírají 3 vnější okvětní lístky společně s rašením listů na přelomu jara a léta. Souplodí ve tvaru šišky je růžovočervené, asi 10 cm dlouhé. Kvete v VI.

PŮVOD:

Východní část USA.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech. Vyžaduje vlhčí, kyselou půdu a spíše stinné stanoviště. Množí se převážně semeny, která však klíčí značně nespolehlivě.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Monika Stachová napsal(a) dne 20.6.2014:
U nás v Ostrově kvete před městskou knihovnou,každý rok si musím přivonět!

VendyW napsal(a) dne 12.6.2013:
Mám na zahradě, jen mne zaujalo to že intenzivně VONÍ!!! Ta naše tedy smrdí jak zapařený fusakle. Ale to je asi tak jediná skvrna na jinak skvěle vypadajícím habitu a květech. Nevím jestli má někdo tuhle magnólii vonící, docela by mne to zajímalo.

Marie Grézlová napsal(a) dne 26.7.2012:
Tento strom máme před rod.domkem, několikrát seřezávaný, mohutný, do výše baráku. V této době začínají barvit šišky do růžova.

Monika napsal(a) dne 4.3.2012:
Mám tento strom na zahradě (asi 5m vysoký) a plánuji jeho odstranění z důvodu stavby. Je možné jej přesadit ? Měl by někdo zájem ? Hodí se určitě do parku či jako zahradní solitér.

ZDENA NOVOTNÁ napsal(a) dne 18.9.2011:
KRÁSNÝ STROM - BOHUŽEL JSEM NEMĚLA TU ČEST VIDĚT HO KVÉST - TED NA PODZIM SE OZDOBYL KRÁSNYMI PLODY- OBJEVILA JSEM HO VČERÁ (17.9.2011) V ZAMECKÉ ZAHRADĚ KONOPIŠTĚ.

  • jana napsal(a) dne 10.9.2012:
    dobrý den nevíte kde se dá tento strom sehnat?

renata napsal(a) dne 27.8.2011:
po 12 letech jsem zjistila,že vlastním tripetalu,když mi konečně rozkvetla 12 (15-20cm) kěty a utvořila dvě nádherné růžové šišky.Tato magnolie roste velice pomalu a má listy 45cm.Je to nádherný strom i bez květů.

Monika napsal(a) dne 21.4.2010:
Měla bych dotaz, strejda měl tuto magnólii, jelikož zjistili že to bude veliký strom a chtěl ji vyhodit, vzala jsem si ji a vysadila do velikého květináče.Nevíte jestli by takhle mohla růst?Pokusila bych ji udržet, jako mini stromeček.

Milan Dvořák ml. napsal(a) dne 19.9.2009:
Krásný exemplář máme také v zámeckém parku v Horšovském Týně. Bohužel poslední dobou trpí vandalismem.

honza39 napsal(a) dne 9.3.2009:
Poznámka k výskytu tohoto druhu : V zámeckém parku v Třeboni,vpravo za Budějovickou branou je vysazeno asi 5 dospělých exemplářů,vesměs kvetoucích a plodných.Nejvyšší
dosahuje výšky asi 8-10 m.

Dana Andrlová napsal(a) dne 12.1.2009:
Setkala jsem se s touto kouzelnou rostlinou v září 2008 u hradu Lemberk u Jablonného v Podještědí. Exemplář je již velmi vzrostlý. Se zařazením do botanického druhu mi pomohl podle fotografií spolužák.

Komentáře   

PavelS
# Intezivně vonné?PavelS 2019-06-21 13:16
Musím dát zapravdu komentáři VendyW. Slovo vonné považuji v tomto případě za eufemismus. Nám právě dokvétá na chatě a je to cítit. Tomu se vůně opravdu říkat nedá. To je prostě smrad! :lol:

Nemáte oprávnění psát komentáře.