Castanea sativa - kaštanovník jedlý (kaštanovník setý)

Syn.: Fagus castanea, Castanea vulgaris, Castanea vesca
Slovensky: Gaštan jedlý

Čeleď: Fagaceae - bukovité

 

POPIS:

Opadavý, až 30 m vysoký strom s kmenem až 2 m v průměru. Borka šedohnědá, ve stáří až černá, podélně brázditá, kůra olivově zelená až červenohnědá. Listy střídavé, řapíkaté, eliptické, pilovité, zuby osténkaté. Květy jednodomé, samčí ve svazečcích uspořádaných v 10 až 25 cm dlouhých jehnědách, samičí květy po 1 až 3 nejčastěji na bázi samčích jehněd. Plodem jsou nažky zvané kaštany, které jsou po 1 až 3 uzavřeny v pichlavé číšce. Kvete v VI až VII.
Kaštanovník začíná plodit ve věku 15 až 40 let a dožívá se zhruba 500 let, ale za příhodných podmínek se může ve vzácných případech dožít věku i přes 2000 let.

PŮVOD:

Oblast Středomoří (jižní Evropa, severní Afrika), na východě po Malou Asii a Kavkaz, na severu v Evropě po Maďarsko, ve střední Evropě včetně ČR v teplejších oblastech dosti často pěstován.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se kaštany a někdy také list nebo kůra.
Plody obsahuji třísloviny, škrob (okolo 60 %), bílkoviny (asi 10 %), cukry (asi 15 %), oleje (asi 3 %) a vitaminy B1 a C. V listech jsou přítomny rovněž třísloviny a dále glykosidické látky, cukry, organické kyseliny, vitamín K, tanin a stopové prvky, zejména železo, hořčík a fosfor. V kůře jsou přítomny pryskyřice, flobafeny a cukr.
Kaštany detoxikují játra, působí protiprůjmově a osvědčily se i při krvácení ze zažívacího ústrojí. Listy se užívají při bronchitidě, astmatu, usnadňují vykašlávání a působí protirevmaticky. Kůra působí protiprůjmově.
Kaštany se podávají syrové, pečené nebo po rozemletí ve formě kaštanové mouky. Z listů se připravuje nálev nebo macerát, z kůry odvar.

UŽITÍ: 

  • Kaštany jsou vynikající pochutinou, zejména po upečení.
  • Kaštanové dřevo je velmi kvalitní, trvanlivé a tvrdé, poněkud podobné dřevu dubovému. 

PĚSTOVÁNÍ:

Kaštanovník vyžaduje hluboké, minerální, nevápnité a čerstvě vlhké půdy a teplé a chráněné stanoviště. Množí se semeny (kaštany), které se po zimním, chladnějším uskladnění sejí na jaře (duben), kdy obvykle začnou spontánně klíčit. Během první několika zim je nutné mladé rostliny přezimovat v chladnější místnosti, aby je nepoškodily či zcela nezlikvidovaly mrazy.
Kaštanovník se pěstuje i v několika okrasných kultivarech, jako jsou např. odrůdy pestrolisté, převislé, pyramidiální aj.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Julia napsal(a) dne 9.11.2011:
chcela by som sa spytat aku hrubku kmena ma taky 5rocny strom a ako daleko od plota je vhodne ho sadit? docitala som sa ze dospele stromy maju priemer kmena kludne aj 2-3metre

JM napsal(a) dne 5.6.2010:
Stromek jsem si vypěstoval z běžně prodávaných kaštanů, asi po 5letech začal kvést, ale plody nebyly, přestože má samčí i samiččí květy. Potřebuje asi pyl jiného jedince, tak jsem zkusil roub ze stromů, které se sem tam vyskytují mezi domovními bloky v H.Králové (rouboval jsem najaře "ze stromu na strom") a ono se to povedlo. Není proto nutné pěstovat dva stromy, lze využít i tento způsob.

  • Pavla Š, napsal(a) dne 1.10.2011:
    Hezký den, kdy je lepší semeno sázet, na podzim nebo na jaře?

Karel Nový napsal(a) dne 26.2.2010:
Dobrý den já jsem loni koupil krásné velké roubované kaštany ve firmě Nebari, tuším adresa www.nebari.cz. je to asi jediný kdo je má. Dofám že Vám odkaz neodstraní je opravdu problém sehnat roubované stromky řekl byjsme že to je jediný kontakt. Přeji hodně zdaru ,doufám že jsme pomohl. Karel.

Rosa napsal(a) dne 10.12.2009:
Dobrý den všem,
byl by někdo tak hodný a napsla mi na email doporučení, kde bych tenhle (castanea sativa) pěkný strom mohl koupit? Potřeboval bych ho do vánoc.
Děkuji

  • Jozefína Smutná napsal(a) dne 2.2.2010:
    Dobry den,
    skuste oslovit pana Lovasza, na mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    on ho ma v ponuke, okrem inych stromov a krikov.
    S pozdravom
    Jozka Smutna

V.H. napsal(a) dne 5.11.2009:
nevim proc by se měly pěstovat dva stromy u sebe když strom je jednodomý, vytváří samčí i samičí květy a tím si vystačí sám.

  • vlado napsal(a) dne 20.1.2010:
    Protože je částečně nebo úplně cizosprašný, tzn. že potřebuje pyl geneticky odlišného jedince.

Katka napsal(a) dne 22.6.2009:
Dobrý den, kaštanovník jedlý jsem dostala od jednoho starého pána ze Slovenska, který radil, že musí být celkem blízko sebe dva stromy, jinak kaštan nerodí..to je možná ten problém. Strom máme 5 let, vloni poprvé rodil asi 20 kaštanů, další strom je vzdálen asi 50m. Zdravím! Katka

L.Š. napsal(a) dne 30.10.2008:
K předcozímu příspěvku uvádím,že z tohoto stromku jsem sklidil pře jeden kg vekmi dobré kvality.Omlouvám se za pravopisnou chybu v předchozím příspěvku.Kaštanovník zde prosperuje v písčité půdě,která je až do hloubky cca 12m.Jediný problém vidím v jeho budoucím tvarování,je blízko u obytného domu.

Leopold Šelbický napsal(a) dne 24.9.2008:
Mám plodící kaštanovník,vypěstovaný ze semene.Plodí již čtvrtým rokem a je asi 5m vysoký.Většina plodů však předčasně opadá,zřejmě špatne opilování!Pouze zaručeně kvalitní kaštánky jsou při umělém opilování ze souedního kaštanu,který však zatím neplodí a má jen samčí květy /jehnědy/jiného tvaru než ten plodící.Kdo ví kde je chyba?
Napište . Díky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.