Lotus maritimus - ledenec přímořský
Syn.: Tetragonolobus maritimus, Lotus siliquosus, Tetragonolobus scandalida, Tetragonolobus siliquosus, Tetragonolobus prostratus
Slovensky: Paľadenec prímorský
Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)
POPIS:
Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha poléhavé až vystoupavá, větvená, rýhovaná. Listy 3četné, řapíkaté, lístky obvejčité, vejčité nebo eliptické, krátce řapíčkaté, palisty vejčité, přisedlé až objímavé. Květy jednotlivé (zřídka po 2), stopkaté, 2 až 3 cm velké, žluté, při odkvětu někdy načervenalé, kalich odstále chlupatý. Kvete v V až VII.
STANOVIŠTĚ:
Mírně suché až zamokřené louky, pastviny, travnaté okraje cest, břehy, příkopy, na půdách mírně suchých až zamokřených nebo střídavě vlhkých, někdy i zaplavovaných, minerálních až zasolených, dusíkatých, těžších, jílovitohlinitých až jílovitých.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR v teplých oblastech roztroušeně (zejména jižní Morava a Polabí), ve vyšších polohách vzácně nebo chybí (max. asi 560 m n.m.). Celkově roste v Evropě na severu po střední Německo a jih Švédska, na východě po Polsko a západ Ukrajiny, dále v severozápadní Africe a izolovaně na Krymu, na Kavkaze a v Malé Asii, druhotně i v jiných oblastech.