Medicago lupulina - tolice dětelová

Slovensky: Lucerna chmeľovitá

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Jednoleté až krátce vytrvalé, 10 až 80 cm dlouhé byliny. Lodyha poléhavá až vzpřímená, bohatě větvená, chlupatá. Listy trojčetné, v dolní části dlouze a v horní krátce řapíkaté, lístky obvejčité nebo obkopinaté, na bázi skoro celokrajné, na vrcholu drobně zubaté, někdy uťaté až slabě vykrojené, s nasazenou špičkou, přitiskle chlupaté, postranní lístky přisedlé, prostřední lístek krátce řapíkatý. Květenství drobná, vejcovitá až válcovitá, 4 až 6 mm velká, 10 až 40 květá, stopky 1 až 3 cm dlouhé, chlupaté. Květy krátce stopkaté, stopky asi 1 mm dlouhé, chlupaté, koruna žlutá. Kvete v V až X.

STANOVIŠTĚ:

Trávníky, okraje cest a polí, úhory, pastviny, náspy, rumiště, zpravidla v teplejších polohách, na půdách bohatých na živiny, humózních, často písčitých, propustných, sešlapávaných.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně po celém území od nížin po podhorské oblasti, v horách řidčeji. Celkově v euroasijském pásu od západní Evropy po Dálný východ, na jihu po severní Afriku, severní Indii a střední Čínu, druhotně zavlékán téměř po celém světě, zejména v mírných a subtropických oblastech.

Nemáte oprávnění psát komentáře.