Hacquetia epipactis - hvězdnatec zubatý

Slovensky: Hviezdnatec čemericový

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Vytrvalá bylina, 10 až 30 cm vysoká, s dlanitě členěnými, řapíkatými, přízemními listy a s jediným staženým okolíkem s nápadnými listeny na bezlisté, nevětvené lodyze. Listeny jsou zpočátku žluté, později zelené. Květy pravidelné, na okraji okolíku samčí, ve středu oboupohlavné, žluté. Kvete v III až IV.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté lesy, květnaté bučiny, méně lužní lesy. Roste na humózních, hlinitých až jílovitých půdách, čerstvě vlhkých, slabě kyselých až slabě zásaditých. Rostlina je vlhkomilná a stínomilná, kvete však před olistěním stromů za dobrých světelných podmínek.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste pouze na Moravě, zejména ve východní a střední části, nejvíce v karpatské oblasti v pahorkatinách až horách, v nížinách méně. Celkově roste v jižním Polsku, v ČR na Moravě, na Slovensku, v jihovýchodním Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku.

PĚSTOVÁNÍ:

Hvězdnatec je vhodnou rostlinou pro pokrytí půdy na vlhkém a stinném místě, např. ve světlejším stínu listnatých stromů nebo na skalce. Rostlina po odkvětu vytváří hluboce laločnaté, asi 8 cm velké listy. Samovolným vysemeňováním rostliny dochází k její expanzi, takže slabší skalničky mohou být potlačeny. Hvězdnatec se množí dělením trsů po odkvětu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.