Kerria japonica - zákula japonská (kerria japonská)

Syn.: Rubus japonicus
Slovensky: Kéria japonská

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

ROD

Kerria zahrnuje pouze tento jeden druh.

POPIS:

Opadavý, prutnatý keř, až 2,5 m vysoký a stejně tak široký, vyhánějící četné kořenové výmladky. Listy střídavé, řapíkaté, vejčitě kopinaté, dlouze zašpičatělé, dvojitě pilovité, zejména na rubu přitiskle chlupaté. Květy vyrůstají na konci postranních letorostů, jednotlivé, oboupohlavné, 5četné, stopkaté, až 3 cm v průměru, korunní lístky žluté, na vrcholu vykrojené. Plodem jsou černohnědé nažky. Kvete v V až VI.

PŮVOD:

Střední Čína.

PĚSTOVÁNÍ:

Zákula byla do Evropy dovezena v roce 1834 a o rok později byla vysazena u nás, konkrétně v pražské Královské oboře, dnešní Stromovce. V současnosti se pěstuje poměrně často v parcích a zahradách, oblíbena je zejména její plnokvětá forma (cv. Plenifora). Vyžaduje teplé, chráněné a slunné až polostinné stanoviště, může tvořit i podrost stromů. Na půdu není nikterak náročná, vyhovuje běžná zahradní zemina. Plnokvětá forma je méně odolná vůči mrazům.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

meave napsal(a) dne 22.4.2014:
Reže sa od zeme po odkvete. Staršie výhony po pár rokoch odumierajú.

Alexandra Petrová napsal(a) dne 24.9.2010:
Prosí o radu, jak sestříhat keř, který je vysoký přes 2m a zavazí nám ve výhledu s okna. Dá se sestříhat třeba na poloviční výšku? Bude potom kvést?
Děkuji.

Macháčková napsal(a) dne 2.11.2008:
Prosím o radu kdy se má zákula seřezávat zda na jaře nebo na podzim. Mám ji pod stříbrným smrkem a má spoustu starých a suchých klacků. Nové jsou jen takové slaboučké . Děkuji Macháčková

  • Pavel Vesely napsal(a) dne 6.11.2008:
    Intuitivne, stejne jako ostatni zahradni kere, bych to rezal (A) na jare, cimz se ale pripravite o kvety, (B) na podzim, ale jeste vcas pred zimou, jinak by mohly vetve omrznout. (C) Alternativne kdykoliv behem vegetacniho obdobi, tomu keri je to v podstate jedno.

Nemáte oprávnění psát komentáře.