Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný

Slovensky: Ginkgo dvojlaločné

Čeleď: Ginkgoaceae - jinanovité

 

ROD

Ginkgo zahrnuje pouze tento jeden druh.

POPIS:

Opadavý strom, až 40 m vysoký, obvykle s kuželovitou korunou. Borka šedá, ve stáří brázditá. Listy řapíkaté, střídavé, vějířovité, na předním okraji zubaté nebo laločnaté (nejčastěji se 2 laloky), klínovitě v řapík zúžené. Květy dvoudomé, samčí po 2 až 5 v jehnědách, samičí květy jsou tvořeny nahým zeleným vajíčkem vyrůstajícím na stopce. Plody 2 až 3 cm v průměru, kulaté, za zralosti nepříjemně páchnoucí a po dotyku dráždící kůži. Kvete v V až VI, plody dozrávají v X až XI. Jinan se může dožít až 1000 let.
Jinan bývá nazýván "živou fosílií", neboť fosilní nálezy jemu příbuzných druhů pochází již z počátku druhohor (tedy z "doby dinosaurů") a největšího rozmachu dosáhly rostliny čeledi Ginkgoaceae zhruba před 200 až 100 milióny let. V současnosti je jinan dvoulaločný posledním žijícím zástupcem této kdysi zřejmě poměrně běžné a rozšířené čeledi.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní jen v nevelké oblasti jihovýchodní Číny, všude jinde jen pěstován.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se list (Folium ginkgo bilobae) a to od jara do začátku léta. Někdy se sbírají i zralé plody.
List obsahuje flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barvivo, sacharidy aj. Semena obsahují organické kyseliny (jež jsou původcem zápachu i možného podráždění pokožky), glyceridy, steroly a estery.
Droga rozšiřuje cévy, preventivně se užívá proti náhlým příhodám mozkovým, proti infarktu myokardu i proti poškození buněk vznikající při degenerativních nemocích spojených se stářím. Osvědčila se i při poruchách paměti, otocích mozku, nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, jejíž průběh prokazatelně zpomaluje, při impotenci způsobené zhoršeným průtokem krve tepnami penisu, při kochleární hluchotě (hluchota způsobená nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům), při chronickém pískání v uších i při chronické závrati.
Podává se buď ve formě nálevu nebo krátce vařeného odvaru, nebo (a lépe) ve formě tinktury. Vzhledem k tomu ale, že v listech je obsaženo poměrně malé množství účinných látek, je obvykle lepší užívat komerčně připravované výrobky, v nichž je obsah účinných látek zvýšen až na 50násobek oproti přírodnímu materiálu.

PĚSTOVÁNÍ:

Často bývá pěstován v parcích, existuje i převislá odrůda či odrůda se žlutavě pruhovanými listy. Vyžaduje slunné nebo jen mírně stinné stanoviště a lehkou, dobře propustnou půdu. Špatně snáší trvalé zamokření a trvalý stín. Hodí se i do měst, neboť je poměrně odolný vůči znečištěnému prostředí.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Miloš napsal(a) dne 1.1.2015:
Dobrý den, je možné a jakým nejšetrnějším způsobem přesadit tento strom (výška od země cca 2,5m, stáří cca 7-8 let)? Děkuji za odpověď.

lucie napsal(a) dne 12.6.2014:
za jakých teplot a podmínek se mají listy jinanu sušit?

Martina napsal(a) dne 28.4.2014:
Dobrý den, koupila jsem na radu kamarádky Jinan v kapkách, chtěla jsem něco pro syna na soustředěnost a koncentraci ve škole, ale nějak jsem se nikde nedočetla, že je tato tintkura určená právě na tu soustředěnost... prosím o radu zda stím á někdo zkušenosti. Předem děkuji.

Josef napsal(a) dne 6.3.2014:
dobrý den -chtěl bych se informovat o výrobě tinktury z jinamu a její užívaní Děkuji

marketa napsal(a) dne 10.5.2013:
dobry den tento strom mame doma muzu ho užívat k walfarinu orion?

 • Petr napsal(a) dne 12.6.2013:
  Tento přípravek by neměli brát lidé, kteří zároveň užívají léky na ředění krve.

Věra Vymětalová napsal(a) dne 30.4.2013:
Je možné Ginkgo bilobu zastřihnout nahoře aby již dále nerostla do výšky ? Mám obavy bych tím stromek nezlikvidovala, stromek roste rychle do výšky což nám nevhovuje a méně se rozvětvuje. Děkuji

 • Jiří Qido Valter Jičín napsal(a) dne 14.5.2013:
  DSobrý den, JÍNAN jsem dotal loňského roku jako dárek a je sestříhán pohledem něco jako stromkový angrešt,délky 140 cm bez jakéhokoliv výběžku směrem vzhůru. Byl zasazen v kontejneru již z pěstitelské školky, která ho tak prodala.Proto se domnívám, že jistý sestřih by mu něle uškodit, ale berte to jen jako můj praktický názor.

 • madmum napsal(a) dne 1.7.2013:
  Můžete stříhat, tvarovat a udržovat ve vámi přijatelné velikosti, lze pěstovat jako bonsai.Řez se provádí pokud jsou výhony ještě v bylinném stavu, tudíž lze i zaštipovat. Mám jinan již přes 20 let na malém městském dvorku a je vysoký už 10 let něco málo přes 2 metry. Právě dnes 1.7.13 - asi nejzazší termín vhodný k řezu - jsem řezala letošní výhony.Nechávám asi 3 listy nad větevním kroužkem. Během vegetace dál zaštípnu případný další obrost. Hodně zdaru.

Vlasta napsal(a) dne 7.2.2013:
Přeji pěkný den. Bydlíme v Sokolově u Karlových Varú a máme Gingo na zahradě.Sazenice dobře a rychle vyrostla a po roce už se daly trhat listy. Na zimu zakrývám kořeny vrstvou hlíny a pak ho do víšky kmínku obalím větvemi ze smrku.Máme ho už čtvrtým rokem a je v pohodě.
Rostlinu jsem koupila v zahradnictví Kruh v Jílovém u Prahy.
Mají i netovou adresu : www.subtropickazahrada-kruh.cz

Jitka Kašíková napsal(a) dne 14.5.2012:
Dotaz se týká sběru listú na čaj. Některé odkazy říkají sbírat koncem léta, na vašich stránkách je doporučeno od jara do začátku léta.Trpím špatným prokrvováním nohou a tak jsem se rozhodla začít s léčbou bylinkami.Neznáte lokalitu výskytu Jinanu v obci Zdiby - Praha východ?
Slyšela jsem, že zde rostou, ale bydlím zde krátce a ještě jsem to nezjistila.Za info děkuji a odpovědi prosím zašlete na můj uvedený e-mail. Jitka

 • Vladimír napsal(a) dne 15.5.2012:
  Největší léčivý účinek mají listy sbírané v červnu. Účinnější než čaj z listů je lihová tinktura z listů v poměru 5 dílů lihu a 1 díl listů. bylinář.Vláďa

- napsal(a) dne 31.8.2010:
Vím kde rostou celkem mladé jinany.Rostou na parkovišti před nákupním centrem IKEA v ostravě.

libor napsal(a) dne 25.5.2009:
Ginkgo products are acetone. That means they are extracted from dried ginkgo biloba leaf. To produce this health-giving extracts from ginkgo biloba leaf, the leaves aare harvested in the fall as they began to turn green to yellow. After harvest, ginkgo biloba leaves are dried in temperature-controlled warehouses. The dry ginkgo biloba leaf is then separated from twigs, branches, stalks and other foreign matters. Then they are pressed into bales, maintained in constant temperature and humidity and shipped off to extraction plant.

 • viko napsal(a) dne 13.11.2009:
  Be so kind, please and write it again, but in czech

 • katerina napsal(a) dne 28.8.2010:
  Ginko biloba je známá svou léčivou silou. Působí i na bolení hlavy a závratě. Slyšela jsem dobrou odezvu na gingimax, dela ho farmax a mají ho za slusnou cenu ve svem onlineshopu.

Komentáře   

Čenda
# listy GB podzimní sběrČenda 2018-11-08 09:35
Dobrý den. Je možné použít podzimní sběr listů, tj. zabarvené a jaký mají účinek? Děkují za odpověď. Č.

Nemáte oprávnění psát komentáře.