Fraxinus excelsior - jasan ztepilý

Slovensky: Jaseň štíhly

Čeleď: Oleaceae - olivovníkovité

 

POPIS:

Opadavý, až 40 m vysoký strom s kmenem o průměru až 1 m. Borka v mládí hladká, ve stáří podélně brázditá, zprvu šedá, později až šedočerná. Listy vstřícné, lichozpeřené, se 7 až 15 lístky, které jsou podlouhlé až podlouhle vejčité, na okraji pilovité, téměř přisedlé, jen koncový lístek řapíkatý. Pupeny černé, sametové. Květy na jednom stromu oboupohlavné i jednopohlavné (=mnohomanželná rostlina), jsou uspořádány v latách vyrůstajících z postranních pupenů, všechny jsou bezobalné, oboupohlavné květy se 2 tyčinkami s červenými prašníky a 1 dvoulaločnou bliznou, samčí se 2 až 3 tyčinkami a samičí s pestíkem a sterilními tyčinkami (patyčinkami), všechny rozkvétají před rašením listů. Plodem jsou křídlaté nažky. Kvete v IV.

 

STANOVIŠTĚ:

Suťové, roklinové a lužní lesy, břehy, převážně na půdách vlhčích, výživných a hlubokých, někdy však i na půdách mělkých a suchých, stanoviště slunné až polostinné.

STANOVIŠTĚ:

V ČR roztroušeně od nížin po horské oblasti (max. okolo 1000 m n.m.), převážně však od nížin po pahorkatiny. Celkově roste v Evropě na severu po 63° severní šířky, na jihu chybí (Španělsko, Itálie, Řecko), na západě až po Irsko, na východě po Ural.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se zejména jednotlivé lístky (nikoliv celé listy), nejlépe v červenci či srpnu, někdy se sbírá i kůra. Lístky se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Kůra se sloupává z mladých, šťavnatých větví.
Listy obsahují cukry, pryskyřice, flavonové glykosidy, látky na bázi kumarinů, organické kyseliny, silice, třísloviny, glykosid fraxin, tanin, inositol, kaučuk, manit aj. V kůře je přítomen fraxin, třísloviny a hořčiny.
Listy působí mírně močopudně a projímavě a podporují vylučování solí. Užívají se proto zejména při revmatismu, dně, ledvinových chorobách nebo při zadržení tekutin v těle. Podávají se nejčastěji ve formě nálevu (3 čajové lžičky drogy na 2 sklenky vody, což je denní dávka). Zevně lze drogu použít na omývání špatně se hojících ran nebo bércových vředů, v pediatrii se osvědčila jako mírně projímavý prostředek. Kůra údajně snižuje horečku (náhražka chininu).

PĚSTOVÁNÍ:

V parcích se pěstuje v několika kultivarech, které se liší tvarem listů (např. cv. Diversifolia s listy jednoduchými až 3četnými nebo cv. Hesse s převážně nedělenými listy), barvou listů (pestrolisté odrůdy cv. Aureovariegata nebo Jaspidea, která má navíc žluté větévky) nebo celkovým vzrůstem (např. převislá cv. Pendula, pyramidiální cv. Spectabilis nebo cv. Nana s kulovitou korunou). Jasanům vyhovuje vápnitá, dobře provzdušněná, vlhčí, ale ne přemokřená půda, stanoviště by mělo být slunné. Množí se semeny, která se vysévají ihned po dozrání (tj. na podzim) přímo na venkovní stanoviště.

UŽITÍ:

Jasanové dřevo je velmi kvalitní, tvrdé a pružné, užívá se zejména při výrobě nábytku, sportovního náčiní, v truhlářství, při výrobě násad, topůrek apod.

Nemáte oprávnění psát komentáře.