Salix alba - vrba bílá

Slovensky: Vŕba biela

Čeleď: Salicaceae - vrbovité

 

POPIS:

Opadavý, dvoudomý, až 30 m vysoký strom, obvykle pouze s 1 kmenem o průměru až 1 m. Borka nejprve hladká, později podélně brázditá, tmavě šedá. Listy střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté, dlouze zašpičatělé, na bázi klínovité, na okraji pilovité, na svrchní straně tmavě zelené a lesklé, na spodní straně přitiskle stříbřitě chlupaté, sivě bílé. Květy jednopohlavné, uspořádány v úzce válcovitých, přímých až mírně ohnutých jehnědách, samčí květy se 2 v dolní polovině chlupatými tyčinkami, samičí s téměř přisedlým, lysým semeníkem, dvěma 2laločnými bliznami a 1 nektáriovou žlázkou. Kvete v IV až V, současně s rašením listů.
Vrba bílá se dožívá až 100 let a plodit začíná ve věku asi 8 až 10 let.

STANOVIŠTĚ:

Břehy, lužní lesy, náspy, na půdách výživných, písčitých i hlinitých, vlhkých až zaplavovaných, obvykle vápnitých, stanoviště teplé, slunné nebo jen mírně zastíněné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po pahorkatiny roztroušeně, ve vyšších polohách obvykle jen pěstována. Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po střední Skandinávii, na západě po západní Sibiř a Přední a Střední Asii, ve Středomoří až po sever Afriky, pěstována je i v jiných částech světa, např. v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví, nejlépe brzy na jaře (březen).
Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, soli kyseliny šťavelové a další látky.
Protože salicin je chemicky velmi podobný kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látku ve známém aspirinu, je i použití vrbové kůry podobné jako použití tohoto léku, tj. snižuje horečku a zmírňuje bolest (zejména při revmatismu, ale pomáhá i při různých bolestech hlavy, zubů, svalů apod.). Užívá se při nachlazení, revmatismu, dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí, zevně ji lze použít na hnisavé rány nebo vyrážky. Mírného uklidňujícího účinku lze využít při nespavosti nebo při lehčích neurasteniích, údajně i poněkud zklidňuje osoby s nadměrnou sexuální žádostivostí.
Podává se obvykle ve formě odvaru nebo macerátu (macerát se připravuje 8 hodinovým luhováním drogy ve studené vodě), přičemž na denní dávku v objemu 0,6 l se použije cca 6 g drogy. Zevně ji lze použít buď ve formě prášku (jako zásyp) nebo silnějšího odvaru. .

UŽITEK: 

  • Měkké, lehké, pružné a ne příliš trvanlivé dřevo vrby bílé se užívá při výrobě překližek, beden, celulózy nebo jako topivo.
  • Mladé větve se užívají v košíkářství. 

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech, např. s převislými, žlutými větvemi nebo se z ní seřezáváním vytváří tzv. "hlavatá" vrba. Hodí se k osázení břehů rybníků nebo jako alejový strom na různá nábřeží. Množí se neobyčejně snadno vegetativně (na jaře se do vlhčí půdy zapíchne větévka nebo po Velikonocích celá pomlázka).

Komentáře   

František Hegar
# Salix alba - vrba bíláFrantišek Hegar 2017-12-19 09:37
Protože salicin je chemicky velmi podobný kyselině acetylsalicylové pak je nesmyslné tuto drogu doporučovat při dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, a na některé choroby ledvin a močového ústrojí, kde je přímo zakázána. Doporučuji vyškrtnout tuto informaci z článku.

Nemáte oprávnění psát komentáře.