Ballota nigra - měrnice černá (šedivka černá)

Slovensky: Balota čierna

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, větvená, hranatá, chlupatá, v dolní části často fialově naběhlá. Listy vstřícné, křižmostojné, řapíkaté, chlupaté, vejčité až okrouhlé, na okraji vroubkované až pilovité, po odkvětu často načernalé. Lichopřesleny krátce stopkaté, 10 až 25květé, vyrůstají v paždí listů, kalich nálevkovitý,10 žilný, 5cípý, cípy osinkaté a uhnuté směrem ven, květy 12 až 15 mm dlouhé, růžové až červeno fialové, vzácně bílé nebo žluté, vně chlupaté, horní pysk přilbovitě vyklenutý a na vrcholu vykrojený, dolní pysk 3laločný, střední lalok největší a mírně vykrojený, tyčinky nevyčnívají z koruny. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, zbořeniště, okolí lidských sídel, příkopy, podél cest, zdí a plotů, na půdách dusíkatých, hlinitých i písčitých, čerstvě vlhkých až vysýchavých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR přibližně do nadmořské výšky 400 m hojně až obecně, nad 700 m vzácně, méně roste v severních a severozápadních Čechách. Celkově roste v Evropě na severu po jih Skandinávie, na východě po evropskou část Ruska, na jihu na Balkánském poloostrově, vzácně v západní a jihozápadní Evropě, dále roste od Malé Asie až po Írán a Afghánistán a na severu Afriky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.