Ficus elastica - fíkovník pryžodárný

Slovensky: Figovník kaučukový
Čeleď: Moraceae - morušovníkovité

 

POPIS:

Ve své domovině statný a rychle rostoucí až 30 m vysoký strom. Své obrovské kmeny zajišťuje kořenovými pilíři a jeho mohutná koruna se opírá o druhotné kmeny vzniklé ze ztlustlých vzdušných kořenů. Velké, kožovité a celokrajné listy jsou podlouhle vejčité a špičaté. Je to velmi oblíbená pokojová květina, byla vyšlechtěna řada odrůd s pestrobarevnými listy různých tvarů.


PŮVOD:

Vlhké lesy v oblasti od Indie až po Indonésii.

PĚSTOVÁNÍ:

  • Teplota: V létě vyhovuje teplota v rozmezí od 20 do 28 °C, v zimě postačuje okolo 15 °C, ale mladé rostliny vyžadují i v zimě nejméně 18 °C.
  • Umístění: Po celý rok jasné světlo, ale chránit před slunečním úpalem.
  • Zálivka: Zalévat vždy až tehdy, když substrát částečně vyschne, v zimě (zvláště jsou-li rostliny umístěny v chladnějším prostředí) zálivku omezit. Rostlině prospívá časté rosení.
  • Přesazování: Mladé rostliny jednou za rok nejlépe časně na jaře, starší rostliny jednou za dva roky i déle. Jako substrát použijte rašelinu smíchanou s minerální zeminou v poměru 3:1-2 nebo směs listovky, rašeliny, pařeništní zeminy, drnovky a písku v poměru 2:2:2:2:1, pH by mělo být 6 až 7.
  • Množení: V létě stonkovými řízky z mladších vyzrálých výhonů s asi 3 až 4 listy. Řízky nejdříve namočte ve vlažné vodě, aby nezaschl mléčný latex, nebo je naopak nehte zaschnout a pak suchý latex seškrábněte. Listy sviňte rubovou stranou dovnitř a stáhněte je gumičkou, aby se snížila odpařovací plocha. Řízky sázejte do směsi rašeliny a písku nebo perlitu, pro zakořenění je třeba teplota substrátu 28 až 30 °C (spodní teplo!) a teplota vzduchu 26 až 28 °C. Zakořenění usnadní použití stimulátoru.

Problémy při pěstování:
Náhlá ztráta listí: Příčinou bývá obvykle přelití.
Ztráta nejspodnějších listů: Není nemoc, je to přirozený proces u starších rostlin.
Okraje listů žloutnou, některé opadávají: Může být projevem podvýživy, zkuste přihnojit.
Listy jsou skvrnité: Může jít o tzv. spálu (houbová nemoc), která se objevuje při příliš vysoké vzdušné vlhkosti.


UŽITÍ:

Zejména v minulosti se z F.elastica získával kaučuk, jehož je v latexu, který prýští ze zářezů na kůře, obsaženo asi 10 až 30 %. Tento kaučuk se prodával pod názvem ásamský a získával se zejména na plantážích v Indii, Malajsii a na Sundských ostrovech. Produkcí latexu, obsahem kaučuku ani kvalitou však neobstál v konkurenci, takže jeho plantáže časem zanikly.

Nemáte oprávnění psát komentáře.