Ficus benjamina - fíkovník plačící (smokvoň plačící)

Slovensky: Figovník drobnolistý
Čeleď: Moraceae - morušovníkovité

 

POPIS:

Stromovitý fíkus se slabými, sklánějícími se větévkami. Listy jsou vejčité až široce kopinaté, zašpičatělé, lesklé. Pěstuje se mnoho odrůd lišících se tvarem i barvou listů (zelenobílé, žlutozelené,zelené, zvlněné,...). V přírodě vytváří mohutnou korunu ve tvaru deštníku, která může dosahovat v průměru až 35 m.

Původ:

Tropické oblasti Asie. 

PĚSTOVÁNÍ:

  • Teplota: V létě vyhovuje teplota v rozmezí od 20 do 28 °C, v zimě postačuje okolo 15 °C, ale mladé rostliny vyžadují i v zimě nejméně 18 °C.
  • Umístění: Po celý rok jasné světlo, ale chránit před slunečním úpalem. Nesnáší průvan, na který může reagovat opadem listí.
  • Zálivka: Zalévat vždy až tehdy, když substrát částečně vyschne, v zimě (zvláště jsou-li rostliny umístěny v chladnějším prostředí) zálivku omezit. Rostlině prospívá časté rosení.
  • Přesazování: Mladé rostliny jednou za rok nejlépe časně na jaře, starší rostliny jednou za dva roky i déle. Jako substrát použijte rašelinu smíchanou s minerální zeminou v poměru 3:1-2 nebo směs listovky, rašeliny, pařeništní země, drnovky a písku v poměru 2:2:2:1, pH by mělo být 6 až 7.
  • Množení: V létě stonkovými řízky z mladších vyzrálých výhonů s asi 3 až 4 listy. Řízky nejdříve namočte ve vlažné vodě, aby nezaschl mléčný latex, nebo je naopak nechte zaschnout a pak suchý latex seškrábněte. Listy sviňte rubovou stranou dovnitř a stáhněte je gumičkou, aby se snížila odpařovací plocha. Řízky sázejte do směsi rašeliny a písku nebo perlitu, pro zakořenění je třeba teplota substrátu 28 až 30 °C (spodní teplo!) a teplota vzduchu 26 až 28 °C. Zakořenění usnadní použití stimulátoru.

Problémy při pěstování:
Náhlá ztráta listí: Příčinou může být nedostatek světla nebo náhlá změna prostředí nebo průvan.
Ztráta nejspodnějších listů: Není nemoc, je to přirozený proces u starších rostlin.
Okraje listů žloutnou, některé opadávají: Může být projevem podvýživy, zkuste přihnojit.
Listy jsou skvrnité: Může jít o tzv. spálu (houbová nemoc), která se objevuje při příliš vysoké vzdušné vlhkosti.

Nemáte oprávnění psát komentáře.