Mandevilla sanderi - mandevila (dipladénie)

Syn.: Dipladenia sanderi

Slovensky: Dipladénia
Čeleď: Apocynaceae - toješťovité

 

POPIS:

Popínavá rostlina, která bohatě a dlouho kvete. Růžové květy se žlutým ústím se objevují již na mladých rostlinkách, lesklé listy jsou ozdobné po celý rok. Pěstuje se buď jako rostlina popínavá, kdy dorůstá délky 3 i více metrů, nebo jako keřík (v tomto případě se musí každý rok po odkvětu seříznout).


PŮVOD:

Tropická část amerického kontinentu.

PĚSTOVÁNÍ:

  • Teplota: V létě teplota alespoň 20 °C, v zimě může být chladněji (13 až 18 °C).
  • Umístění: Světlé místo až polostín, přímé slunce není vhodné, ale nedostatek světla a příliš vysoké letní teploty mívají za následek nedostatek květů.
  • Zálivka: Substrát udržovat stále přiměřeně vlhký, v zimě zalévat méně, k zálivce užívat měkkou vodu pokojové teploty. Prospívá pravidelné rosení, zvláště rostlin s poupaty a květy.
  • Přesazování: Pravidelně na jaře do květináče jen o málo většího nežli byl předchozí do čerstvé květinové zeminy, přičemž je dobré na dno květináče přidat drenáž. Je možno použít např. směs prohnojené rašeliny a pařeništní zeminy smíchané v poměru 3:1.
  • Množení: Stonkovými a vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit při teplotě 25 °C (vhodné je spodní teplo) ve směsi rašeliny a písku smíchané v poměru 1:1 a pod fólií, nejlépe na jaře nebo v létě, ale v podstatě možno kdykoliv - k zakořenění však nutno použít stimulátor.

JEDY:

Dipladenia roní bílé mléko, které je jedovaté.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hanka napsal(a) dne 19.8.2013:
mám tyto květiny dvě. jednu červenou a růžovou duhromady a jednu bílou.Mám je už asi 5 let,v zimě v ložnici tak 15 stupňů.A v létě je na terase na plném slunci a kvete úžasně.V jednom zahradnictví jsem videla oranžovo žlutou. Je to v Opočně,až se tam dostanu,tak ji musím mít je nádherná.

Věra napsal(a) dne 19.10.2012:
pořídila jsem si také Dipladenii, ale teď mám starost jak ji mám přezimovat, bydlím v paneláku, kde mi při pořízení žloutla a shazovala listy i květy, šoupla jsem ji tedy ven a ožila jen částečně. Domu jsem si dlouho nepořizovala kvitka, právě proto, že doma se jim nedaří, ale teď jsem neodolala. Můžu ponechat Dipladenii na balkoně, kde panují v zimě holomrazy? Přikryji ji chvojím, netkanou textílií a já nevím co ještě, květináč obalím polystyrénem a ještě hadrou. Pomůže to? Co mám udělat pro to, aby přežila zimu.

Petra napsal(a) dne 5.6.2012:
Dobrý den,tuto kytičku jsem měla už loni ale letos jsem zakoupila nějakou velikou,má oporu a je asi 30cm vysoká.Můžu ji nechat padnout jako převislou??Díky Petra

Anonym napsal(a) dne 3.6.2012:
prosím jakym způsobem je mléko z této kytky jedovaté ,co může způsobit? děkuji černá

jana napsal(a) dne 6.5.2012:
Mám tuto rostlinku poprvé a jsou na ní chomáčky jako vaty,poupátka opadávají a na listech jsou ze spodu černé drobné tečky prosím o radu moc děkuji.

  • Martina napsal(a) dne 23.5.2012:
    Na vaší dipladénii máte červce.Jsou schovaní právě v těch chomáčcích a jsou schopni zcela rostlinku vysát.Nejlíp se mi osvědčilo,namočit na chvíli rostlinku do rostoku se saponátem.Přeji mnoho úspěchů s pěstováním,letos jsem si také dvě pořídila.Jednu růžovou a ta druhá ještě nekvete,prý bude červená.

p.Jana napsal(a) dne 21.5.2009:
Chtěla bych udržovat květinu jako keřík. Může mi prosím někdo poradit jak se zastřihává? Děkuji.

Igor Moravčík napsal(a) dne 24.7.2008:
Vlani som mal Dipladéniu na záhrade do jesene, potom som zimoval za južným oknom pri teplote 10 až 14 stupňov C s občasnou zálievkou. Zhodila iba niekoľko listov, ale hlavne z jedného kvetu sa začal vyvíjať struk (skôr dvojstruk). Rástol veľmi pomaličky, ale na jar praskol a boli v ňom veľmi drobné semená s "padáčikmi". Niekoľko som vysial. Niečo už vyklíčilo, no je tom ešte veľmi slabé na to, aby som si bol istý, že výsev bude ozaj úspešný tak, aby som dopestoval ďalšiu generáciu.

Marie H. napsal(a) dne 6.7.2008:
Dobrý večer, četla jsem vaše příspěvky o pěstování dipladenie. Tuto květinu jsem dostala, dárkyni jsem slíbila, že ji vypěstuji novou, ale přes různé pokusy se mi nedaří. Abych mohla daný slib splnit, obracím se na vás o radu - jak si správně zajistit namnožení dipladenie.
Zkoušela jsem do různých druhů zemin, ale zase nic.

Za vaše rady předem moc děkuji, zdravím M.

  • Majka napsal(a) dne 13.7.2008:
    paní Hradilové: ze své zkušenosti svým, že když moc toužím si namnožit květinu, tak se mi to nedaří! Ale když nad tím nepřemýšlím, tak je to bez problému. Tak jsem to udělala na jaře i s dipladenií (použila jsem stimulátor), strčila ji jednoduše do květináče a jen lehce překryla mikroténovým sáčkem, aby tam šel vzduch a rostlina nebyla dušena a závislá na mém větrání. A podařilo se!!! Tak Vám přeji, aby se Vám to také tak podařilo!

  • Hanka K. napsal(a) dne 24.4.2009:
    Vzhledem k tomu, že jsem milovník kytek, mám je ráda a ony to asi vnímají, celkem množím bez problémů většinu svých exemplářů. V září loňského roku jsem zahlédla dipladenii před květinářstvím. Doma nalistovala odbornou literaturu a koupila si ji. Měla jsem ji postavenou na jižním okně a asi tak do půlky listopadu ji nechala pnout a kvést. Pak aby se nevysilovala jsem ji zastřihla konce, asi tak 10 cm, ustřihla dlouhé pnoucí šlahouny a opláchla vodou. Bylo mi líto je zahodit do koše, byly krásné zdravé a lesklé. Dala jsem je tedy do sklenice s vodou a vzhledem k tomu, že máme na pracovišti teplo a jižní stranu s okny, očividně se ji ve vodě líbilo a asi po 2 měsících pustila bílé kořínky. (ze 4 vrcholků 3 pustili kořínky. V březnu jsem zasadila do květináčků se směsí zeminy (pelargonie, písek, kompostová zem).Líbí se jim, začaly pouštět popínavé šlahounky a již mají nové majitele. Myslím, že nejdůležitější je teplo. Kořínky jsou velmi křehké a lámou se, takže dát raději sklenku, než vázu.

  • Bohumila Vernerová napsal(a) dne 22.11.2009:
    Dobrý večer,mám tuto květinu druhým rokem a letos jsem si udělala 4 odnože namočila do vody a stimulátoru a zasadila do kompostu smíchaného s pískem dala za okno a přikryla mikrotenovým sáčkem.Všechny 4 odnože úspěšně rostou.Sáček musíte ponechat dokud není vidět,že odnož nasazuje nové lístky.Odnože jsem dělala v srpnu.Zalít po výsadbě a potom
    velice opatrně,protože pod sáčkem je zemina dlouho vlhká.
    Zeminu jsem namíchala od oka,tak 1díl písku a 2 kompostu.

Marie Bauerová napsal(a) dne 16.4.2008:
Doobrý den
Dipladenii mě darovali minulý rok, nádherně kvetla a popínala se. Bohužel jsem tehdy nezjistila její název a tudíž ji nechala přezimovat doma na schodištním okně. Květina očividně trpěla, ale přežila, bohužel nyní je v tak žalostném stavu, že si nejsem jistá, zda se mi ji podaří zachránit, prosím poraďte jaké mám vytvořit rostlině podmínky, aby nasadila listy a zesílila, děkuji.

  • Martina napsal(a) dne 6.7.2008:
    Tuto rostlinku od loňského roku a podařilo se mi ji přezimovat
    doma v pokoji u okna.Podmínky asi nebyly ideální, protože začala schazovat listy. Brzy z jara jsem jí začala přihnojovat hnojivem Krystalon start a krásně obrazila. Teď přihnojuji Krystelonem plod a květ a už se ukazují poupata.

Havlíková Michaela napsal(a) dne 29.3.2008:
Dipladénie je úžasná,kvetla mě celé léto a na podzim mě začala schnout.Včera jsem se rozhodla,že ji vyhodím,ale když jsem vyklopila květináč,zjistila jsem,že na kořenech je hlíza.Nevím jestli z ní znovu vyroste rostlinka a nebo to je nějaká nemoc této květinky.Máte někdo s touto kytkou stejné zkušenosti.Děkuju za odpověď.

  • smax napsal(a) dne 15.6.2011:
    Ta hlíza bude nějaké asi houbové onemocnění,doporučuji aby jste ji vyhodila,a koupila si novou.

Komentáře   

Pandora
# Řízkování MandevillyPandora 2019-04-20 16:08
Dobrý den,podařilo se mi získat malou větvičku mandevilly i s poupaty namočila jsem do stimulátoru a zapíchla do květináče půl na půl zahradní substrát a písek přiklopila sklenicí rosím a zalívám denně a občas vyvětrám.Nejspíš jsem měla poupata odštípat ale nechala je být,teď je sama shodila.Myslíte že zakoření ikdyž ji dám ven když je teplo a jak dlouho to může trvat
Monika
# MandevillaMonika 2018-04-11 12:29
Dobrý den , zajímá mě jestli je možné mít ve větším květináči dvě rostliny mandevilly různých barev

Děkuji
Nataša
# mandevillaNataša 2017-12-07 10:32
Mandevilla má hľuzu, nie je to žiadne hubové ochorenie,práveže na to treba dávať pozor pri presádzaní, ja som na to zabudla, že má hľuzu , pri presádzaní som jej skrátila korienky a zrezala som nechtiac hľuzu, lebo som na to zabudla, že má hľuzu a mandevilla mi preto zahynula. Takže treba dávať pozor pri presádzaní na hľuzu a nepoškodiť ju.
Marcela
# Jedovatost rostlinyMarcela 2016-05-20 13:44
Dobrý den, prosím, jak moc je tato rostlina jedovatá a nebezpečná pro děti. Moc děkuji.

Nemáte oprávnění psát komentáře.