Tanacetum vulgare - vratič obecný
Slovensky: Vratič obyčajný
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)
POPIS:
Vytrvalá, až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, rovná, v horní části větvená. Listy přisedlé, dvakrát peřenodílné, po rozedmutí aromaticky vonící, lístky podlouhlé, pilovité. Květy uspořádány v chocholičnatých latách, jen trubkovité květy, na okraji květy samičí, uvnitř květy oboupohlavní, úbory zlatožluté. Kvete v VII až X.
STANOVIŠTĚ:
Rumiště, náspy, křoviny, paseky, lomy, podél cest, suché louky, příkopy, na půdách výživných, hlinitých.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR od nížin do podhorských oblastí roztroušeně až hojně. Celkově roste v téměř celé Evropě a v západní Asii.
JEDY:
V nati obsahuje asi 0,5% a v květech až 1,5% žlutavé silice složené z asi 70% z thujonu (tanacetonu) a dále z terpenu pinenu a kamfenu, l-kafru, borneolu thymolu, chamazulénu, kafru, pinému, terpenů a zřejmě i z thujylalkohokolu. V nati je dále obsažena hořčina tanacetin, organické kyseliny (jablečná, vinná, máselná,...), inulín, pryskyřice, tuk, vosk, guma, flavonové glykosidy, inulín a třísloviny.
Toxicky se uplatňuje zejména thujon, který je místně dráždivý, způsobuje zvracení a průjem, překrvení malé pánve (nebezpečí potratu), zúžení zorniček, zpomalení tepu i dýchání, zduření rtů, poškozuje ledviny a nervový systém, smrt nastává v důsledku ochrnutí dýchacích center.
LÉČITELSTVÍ:
Obsahové látky viz. předchozí odstavec.
Sbírá se nať (Herba tanaceti), někdy i květ. Nať se seřezává v době květu. Suší se rychle ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Droga patří mezi prudce až toxicky působící. Ve formě usušeného prášku z květů bývala užívána zejména jako prostředek proti nejrůznějším parazitům (vši, štěnice, blechy, roupy, škrkavky atd.), vzhledem k tomu však, že terapeutická dávka se blíží dávce toxické, je téměř vyloučeno vnitřní užití vratiče. Při vnějším užití ať už ve formě koupele nebo masti se využívá silného antibiotického působení drogy např. na nehojící se rány. Koupele rukou nebo nohou mají výrazné protirevmatické účinky. Pro tyto účely se připravuje silnější nálev (droga se luhuje asi 15 minut), přičemž koupel by měla trvat 10 až 15 minut.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Lipka napsal(a) dne 22.2.2015:
Dobrý den, prosím Vás o radu jak se Vratiče zbavit. Jedná se o zaplevelené louky o rozloze cca. 25 ha, nevhodné k orání.
kveta napsal(a) dne 18.5.2014:
Dobrý den mi dáváme vratič papouškům na odčervení.
jaroslav napsal(a) dne 29.9.2013:
Naše babičky používaly 5 - 6 listů spařených horkou vodou jako pilulku poslední záchrany při podezření na nechtěné těhotenství. Ačkoliv muž - tudíž bez dělohy - jsem si tenhle čaj vyzkoušel a jsem stále zde. Kritické množství bude zřejmě mnohem větší.
michaela napsal(a) dne 12.7.2013:
Dělám z něj mast. Tchyně má silné revma a v noci bolesti, nic moc jí nepomáhalo, ale mast z této byliny jí na celou noc zbaví bolestí.
Dále s ní mažu malému na zadek na opruzeniny ...a kam se hrabe Bepanthen....(ještě skvělá je mast z jetele)
mast dělám ze sádla, krásně se masíruje a na opruzeniny se šetrně rozetře...poměr dělám tak že rozškvařím sádlo a dám tolik byliny kolik se vejde , zpěnit a sundat. Nechat tři dny zrát, každý den rozpustit do kapalna promíchat a zase stát.
- michaela napsal(a) dne 12.7.2013:
...zapoměla jsem napsat že mast dělám z květů.... :-)
jitka napsal(a) dne 19.6.2012:
ve foliovníku se mi rozrůstá mraveniště.. zkusila jsem skořici, nepomohlo, moč, nepomohlo, vyzkouším tedy i Vratič. snad se také odstěhují :)
Jitka napsal(a) dne 19.6.2012:
Děkuji za dobrou radu. U mě se na zahradě druhým rokem usídlili sršni, ve staré chatičce pod střechou. Nejsou agresivní, ale jejich vchod do hnízda byl příliš blízko vchodu do chatky. Vyzkoušela jsem Vratič. Dala jsem několik čersvých stonků s listy do okapu přímo před vchod do hnízda ( a taky jsem je poprosila aby si našli jiné místo. Přilétavší sršni se před Vratičem zastavili , kroužili ale do hnízda si cestu našli.Myslela jsem že to tedy nefunguje. Ale po pár dnech sršni úplně zmizeli !!!!
Helena Vohradníková napsal(a) dne 1.5.2012:
Dočetla jsem se, že koupel nohou v bylině Vratič obecný,pomůže od bolesti způsobené ostruhou na patě. Zkusil to někdo? Prosím, dejte mi vědět, díky. Helena
- Hanka napsal(a) dne 19.5.2014:
Dobry vecer, chci se zeptat zda uz jste vyzkousela ty koupele z vratice a pomohlo to na ty priserne ostruhy, nebo zda mate nejake dalsi tipy jak na ostruhy?Dekuji Napravnikova
elena napsal(a) dne 22.3.2012:
zajímalo by mne při jakem množstvi vznika otrava při náhodném požití
- mef napsal(a) dne 16.4.2013:
LD50 pro thujon:
orálně potkan: 192mg/kg
intravenózě králík: 0,031mg/kg
Obsažen také v šalvěji, pelyňku a plodech tůje.
Silný neurotoxin, může způsobit předčasný potrat,
dráždí pokožku, žaludek, střeva, poškozuje játra a ledviny, způsobuje záchvaty podobné epilepsii. Při těžké otravě smrt po několika dnech.
Jeho obsah byl důvodem pro zákaz absinthu.
Informace:
http://www.thujone.info/
http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out162_en.pdf
http://cs.wikipedia.org/wiki/Thujon
- mef napsal(a) dne 16.4.2013:
U osoby s váhou 50kg může smrt nastat po požití ca 1kg květů - obsahuje až 1% čistého thujonu = 10g/50kg = 200mg/kg.
Dobrou chuť.
Hanča napsal(a) dne 21.2.2012:
Já ho používám na psy proti klíšťatům. Když jdeme ven utrhnu, rozetřu a pomažu s ním kožichy. Od doby kdy to dělám mají tak 3 klíšťata za sezonu. Na sobě odzkoušeno nemám, na mě nelezou.
Honza napsal(a) dne 18.3.2011:
Vratič působí proti hmyzu, i proti roztočům,včetně svrabu. Lze použít jen zevně formou odvaru z listů či květů
venda napsal(a) dne 19.8.2010:
Já sbírám vratič a dávám ho na zimu do skříně proti molům na jaře vyhodím a dám čertvý.Účinek zaručený!!
Quickdead napsal(a) dne 13.8.2010:
chci se zeptat na ty potrené místa sice nejde hmyz ale zda to nedráždí pokožku nebo nějaké jiné vedlejší účinky protože moje pokožka je velmi citlivá např. když jsem přes den ven a svítí slunce-a nejsem natřený krémem na opalování do 1 hodiny mám celou flekaté obličej protože nechci vypadat jak debil cely skvrnitý děkuji za odpověď. S pozdravem Quickdead!
- Quickdead napsal(a) dne 13.8.2010:
prepáčte za tie slová ale je to tak
- Libor napsal(a) dne 22.12.2010:
Zdravím
Největší jed na kůži je cukr a bila mouka. Od doby kdy se vyhejbam cukru, ikdyž..., tak se po 16 h nemusim mazat. A ma to dalsi vyhodu..dostanete do sebe vit. D, kery je dobry proti rakovine a "posiluje" imunitu a s hřebíčkem je učinejší repelent jak kupovany,a když vynechate ty sladkosti..komari si najdou slabsiho jedince
- Libor napsal(a) dne 18.6.2011:
sposta problemu s kuží je diky cukru:(
Anna Rúčková napsal(a) dne 4.8.2009:
Dobrý deň,
pestujem exotické druhy kvetov, v knihe som čítala, že sa vratič dá použiť skoro proti všetkému hmyzu v kvetoch.
Chcem sa spýtať, či máte nejaké konkrétne skúsenosti, na čo všetko sa dá použiť a či je lepšie len kvet, alebo stonku/listy? A v akom pomere ho najlepšie namiešať.
Môže ublížiť aj citlivým rastlinám?
Ďakujem, Anka
mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jiří Ryska napsal(a) dne 21.7.2009:
Chci se zeptat jestli u nás sušené listy a květy někdo vykupuje.A přibližná cena za kilo produktu.Děkuji
makropulos napsal(a) dne 30.6.2009:
Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně vratiče. Jsem začínající včelař. tato rostlina se používá do dýmáku při včelaření. včely se pomocí vznikajícího kouře uklidňují. Na fórech jsem se ale dočetl, že vratič obsahuje thujon a ten je prý toxický a pro člověka dokonce nervový jed. Je na tom něco pravdy nebo lze bez problémů tuto bylinu používat? Jde vlastně o to, zda jsou látky obsažené v kouři pro včelaře škodlivé.děkuji za odpověď
Zvědavec napsal(a) dne 14.10.2008:
A kolik asi je ta toxická(smrtelná) dávka? Jen tak pro zajímavost, protože když se chlubím svými znalostmi z bylinkářství, tak mě vždycky utlučou otázkou: ,,A kolik je smrtelná dávka?´´ Moc prosím a mohlo by se to uvést i u jiných rostlin, samozřejmě jen když je to možné, známé.
Boh.Tichý napsal(a) dne 15.8.2008:
Dávám ho do skříní, kde jsou uschované souše. Neničí, ale odpuzuje zavíječe voskového, v kuřáku příští rok příjemně voní a včely značně zklidňuje.
Eman napsal(a) dne 23.6.2008:
Vratic obecny je vynikajici repelent - staci natrhat listy, pozmoulat je a tuto smes si dat do kapsy kosile. Komari dokonce i mouchy vas budou zdaleka obchazet.
- jitka napsal(a) dne 31.7.2008:
Díky za super "vychytávku"!! Jitka :o)
- Lucie V. napsal(a) dne 18.8.2008:
Budu to také muset vyzkoušet. Právě nedávno jsem si přečetla, co všechno je v průmyslově vyráběných repelentech a zcela mě to odradilo cokoli takové na sebe použít...
Díky!!
- chekotay napsal(a) dne 14.7.2010:
Kolega nedávno vyzkoušel - rozetřel listy vratiče a potřel se jimi. Na potřená místa komáři nešli, ale už o pár centimetrů vedle ano.
Komentáře
(Roste nám na zahrádce)
Jak už tu někdo psal na těžkou otravu je u průměrného člověka nutno sníst 1.5 kg vratiče (květů ideálně)
Zkuste to ;)
Ostatně zkuste sníst 1.5 kg heřmánku, podbělu, šalvěje a většinou Vás to taky ohrozí na životě !
Mnohem rizikovější je třeba v každém obchodě volně dostupný myškat (květ i ořech ) tam stačí jedna polévková lžíce a máte o lékaře postaráno.
Takže se toho nebojte a klidně jednou do měsíce nasaďte týdenní vratičovou kůru (2x 250 ml za den) je to jeden z nejsilnějších detoxikačních prostředků.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.