Artemisia absinthium - pelyněk pravý
Slovensky: Palina pravá
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)
POPIS:
Vytrvalá, plstnatě chlupatá, 50 až 150 cm vysoká bylina výrazně hořké chuti. Lodyha rýhovaná, větvená, bohatě olistěná, v dolní části dřevnatějící. Přízemní listy dlouze řapíkaté, 3x peřenodílné, úkrojky kopinaté, tupé, lodyžní listy střídavé, méně dělené, přisedlé až krátce řapíkaté. Úbory v bohatě větvené latě, 3 až 4 mm v průměru, nící, žluté, převážně trubkovité, zákrovní listeny šupinovité, blanitě lemované, listeny nedělené, kopinaté. Kvete v VII až X.
STANOVIŠTĚ:
Podél cest, kamenitá místa, skalnaté stráně, rumiště, sutě, meze, na půdách vápnitých a dusíkatých, stanoviště teplé.
ROZŠÍŘENÍ:
Původně zřejmě jen v západní Asii, jižní Evropě a v severní Africe, v současnosti roste vedle původního areálu rozšíření v téměř celé Evropě, v Severní i Jižní Americe i na Novém Zélandu. V ČR se vyskytuje roztroušeně, místy (zejména v teplých oblastech) až hojně.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se kvetoucí nať (Herba absinthii) odřezáváním asi 5 až 10 cm nad zdřevnatělou částí lodyhy, kvalitnější drogou je však pouze list sdrhnutý společně s květem (Folium cum flos absinthii). Suší se rychle ve stínu nejlépe zavěšen ve svazcích (v případě natě) nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Droga má výrazně hořkou, až odpornou chuť (ostatně latinské druhové jméno je odvozeno od řeckého slova apsinthion, což v překladu znamená "to, co se nedá pít" - od stejného základu je mimochodem odvozeno i slovo abstinence).
Droga obsahuje zejména silice (asi 0,2 až 0,5%), jejichž nejdůležitější složku tvoří toxický thujon (=tujón, tujon, thujón) a thujol. Dále je přítomen kandiden, felandren, hořké seskviterpenové laktony, glykosidní hořčiny absinthin a anabsinthin, flavonoidy, třísloviny, kvercetin, pryskyřice, flavonoid artemisetin, organické kyseliny a jiné látky.
Pelyněk mohutně podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí dezinfekčně, tlumí křeče, premenstruační napětí i menstruační bolesti, působí na činnost žlučníku a jater. Užívá se nejčastěji při nechutenství, zvracení, střevních kolikách, průjmu, při nedostatku žaludečních šťáv a při žlučníkových poruchách.
Obvykle se podává ve formě nálevu, který je však nutno pečlivě dávkovat: Jednorázová dávka by neměla překročit 1 g drogy, denní dávka by neměla být vyšší než 3 g. Vzhledem k tomu, že některé látky se z pelyňku jen obtížně luhují do vody, je účinnější formou tinktura nebo pelyňkové víno či likér.
POZOR: Předávkování pelyňkem může vyvolat otravy, při kterých může dojít k poškození nervové soustavy, jež se projevuje křečemi, stavy opojení, v těžších případech i bezvědomím, ochrnutím a postupnou ztrátou inteligence. Lehčí otravy se projevují ošklivostí, dávením a bolestmi hlavy. Pelyněk by rovněž neměly užívat kojící a těhotné ženy (ve větších dávkách může vyvolat potrat).
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Eva napsal(a) dne 18.4.2015:
Mám prick testy prokázanou alergii na pelyněk (pyl), v létě období jeho květu mám problémy nejvíc s očima (pálení, řezání, projevy jako u zánětu spojivek). Chtěla bych v rámci očistné kúry použít také pelyňkový čaj, a nevím, jestli v tomto případě můžu. Děkuji za radu.
emilia napsal(a) dne 5.2.2015:
Uzivat pri konzumaci sunky, nebot ji delaji z masa od kosti. nekdy v ni byvaji i cervici. ti se opouzdzi v dvanacterniku tvori boubele.Pelynek pit nalacno. Sunku moc nejist. neni spravne konzervovana ani uzena. dt prednost domacimu uzenemu. udi se pomalu a ne v plynu.
vic: Receptar patera Ferdu
Maminka napsal(a) dne 25.1.2015:
Píše sa, že kojace ženy by palinu užívať nemali. Čo v prípade, ak som jedenkrát užila palinu vo forme tablety istého protiparazitálneho balíčka - mohla som poškodiť dieťa, ktoré kojím? (pozn. dieťatko má vyše roka, cca 10 kg). Ďakujem.
lades napsal(a) dne 12.7.2013:
Popijime pelinkovac, ktery je vyborny takze i bylinka musi byt vyborna.Kdo naskusil doporucuji.
Sulla napsal(a) dne 5.5.2011:
Bez thujonu to nemá smysl pít. Prodej absinthu je klamání spotřebitele.
jakub napsal(a) dne 2.10.2010:
ja jsem na to alergik natoz to tak pit dejte pokoj jsou jine lecive veci nez tento hnus a jestly je na to nekdo alergik tak se muze napit treba naposled
eva napsal(a) dne 28.5.2010:
Ja jsem zacala pit pelynkovy caj a prestal mne trapit zlucnik, citim se lepe piju ho druhy mesic, jeden nalevovy sacek si zaleji pul litrem vody a mam na cely den zatim se citim lepe nez driv .
Michal Koudelka napsal(a) dne 28.4.2010:
Jen bych doplnil, že v současné době absinth zakázaný není a dnes je možné vyrábět absinth podle původních receptur (v ČR to zatím moc běžné není, ale ve Švýcarsku, Francii či Německu se tak hojně děje). Většina odborníků dnes přiznává, že studio o škodlivosti Thujonu z počátku století jsou mylné.
HELENA KALINOVÁ napsal(a) dne 18.11.2009:
V červenci 2009 jsem se vrátila z dovolené z Kréty a začala jsem mít problém s očima.Pravdou je,že celý den pracuji u počítače,ale před dovolenou jsem neměla s očima tak velký problém.Zašla jsem tedy k oční lékařce,byla jsem vyšetřena,ale ještě 2x jsem se tam po čase jsem se tam vratila v říjnu 2009 protože obtíže neustávaly.Zjistilo se ,že mám syndrom suchého oka ,ale také jsem byla vyslána na alergologii.Tam bylo testy zjištěno že jsem alergická na pelyněk.Jen na pelyněk ,nic jiného se neobjevilo.A tak bych se ráda dozvěděla,kde jsem se s touto rostlinou mohla setkat,či v jakém jídle jsem ho mohla pozřít.Toto setkání totiž prý přispělo k mým potížím s očima.A tak prosím všechny,kdo mají zkušenost z touto rostlinkou,nebo jsou podobně postiženi o rady a zkušenosti s ní.Budu moc ráda když se někdo ozve a napíše mě na můj e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Moc děkuji a všechny zdravím.Kalinová
- krizova napsal(a) dne 28.11.2011:
pokud se alergie projevila na ocich jsou alregenem pylové zrna. v dobe vaseho pobytu na Krete zrejme pelynek kvetl.
- Dr.sag napsal(a) dne 29.9.2014:
Problem alergie je o špatne imunite a sliznici. Velke previt je lepek s malo tekutin a cukr.
Luděk Heger napsal(a) dne 27.3.2009:
Dá se využít,i jinak.Na moxování,neboli využíváním tepla hořícího pelyňku na vybraných místech těla - postižených ploch nebo akupunkturních bodů.Hřejivé teplo dodává ak. bodu energii.
- Martina napsal(a) dne 17.4.2011:
Dobrý den, nevíte, prosím, kde bych o moxování pelyňkem našla více informací? Děkuji, Martina