Coronilla varia - čičorka pestrá

Syn.: Securigera varia, Coronilla haussknechtii, Coronilla hirta

Slovensky: Ranostaj pestrý
Čeleď: Fabaceae (Leguminosae) - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Vytrvalá bylina s vystoupavou nebo poléhavou lodyhou 30 až 100, výjimečně až 200 cm dlouhou. Stonek je hranatý, dutý, rýhovaný, větvený. Listy lichozpeřeně dělené s 6 až 12 páry lístků, které jsou krátce řapíkaté, obvejčité až podlouhle čárkovité, na vrchole zaokrouhlené, lysé nebo jen velmi řídce chlupaté. Vonné květy uspořádané do okolíku vyrůstající z paždí listů v počtu 10 až 20, mají bílý člunek s fialovou špičkou, bílá křídla a růžovou pavézu. Kvete v květnu až září. Plodem je lusk.

 


STANOVIŠTĚ:

Travnaté stráně, meze, suché nebo mírně vlhké louky, okraje cest, příkopy, železniční náspy, řídké křoviny, lesní lemy, přednostně na výživných a vápencových půdách.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně a místy hojně od nížin po podhorské oblasti, ve vyšších polohách zřídka. Celkový areál rozšíření zahrnuje Evropu vyjma Skandinávie a Velké Británie, kde je jen zavlečena, a jihovýchodní a střední Asii. Druhotně zavlečena do Severní Ameriky.


JEDY:

Rostlina (zejména květy a semena) obsahuje glykosid koronillin (=kathartin), který má účinky na srdce, a dále pseudokumarin a zřejmě i kyselinu močovou. Údaje o otravách čičorkou pestrou nejsou zcela jednoznačné: Podle některých zpráv byly pozorovány otravy projevující se zvracením, průjmy, křečemi, dechovými potížemi, bezvědomím i smrtí, údajně zemřeli lidé pijící odvar z natě, při zkrmování čičorky koňmi a morčaty však nebyly pozorovány žádné následky, ovce údajně pojídají její mladé natě velmi rády, na počátku dozrávání ji však odmítají, u jiných zvířat však mírné otravy pozorovány byly. Obecně je řazena mezi slabě jedovaté rostliny.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Malekith napsal(a) dne 15.5.2009:
obsahuje mimojiné 3-nitropropionovou kys. a její deriváty,ta je toxická pro monogastrická zvířata,proto ovcím mladá rostl. nejspíš nemusí vadit.

Nemáte oprávnění psát komentáře.