Crocus vernus - šafrán jarní (krokus jarní)

Slovensky: Šafran jarný

Čeleď: Iridaceae - kosatcovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 8 až 12 cm vysoká bylina vyrůstající z 5 až 13 mm velké hlízy. Listy 2 až 4, přízemní, trávovité, široké nejčastěji 4 až 6 mm, kýlnaté, s výrazným žlábkem. Květ nejčastěji jeden, purpurový, levandulový, bílý nebo pruhovaný, okvětní trubka 5 až 15 cm dlouhá, okvětní plátku obkopinaté nebo obvejčité, na vrcholu zakulacené, někdy vykrojené, čnělka 3klaná, v horní části obvykle žlutá nebo oranžová. Plodem jsou tobolky. Kvete v III až VI.

ROZŠÍŘENÍ:

Jižní Evropa od Pyrenejí až po Ukrajinu, na severu po Rakousko a Maďarsko, izolovaně se vyskytuje zřejmě i na jihu Polska v okolí Krakova, roste zejména na horských loukách, ale i v lesích na travnatých světlinách.

PĚSTOVÁNÍ:

V kultuře se objevuje v mnoha barevných variacích, z tohoto druhu bylo vyšlechtěno i velké množství velkokvětých kultivarů. Vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, půda by měla být humózní, vápnitá, dobře propustná.  Množí se hlavně dělením větších trsů nebo hlízami, které se sází v září až říjnu asi 6 až 8 cm hluboko.

Komentáře   

Jozef Chudo
# SafranJozef Chudo 2020-04-10 04:34
Dobry den, pekny clanok. Dakujem.

Chcel by som sa spytat ci je mozne pestovat safran (crocus sativus) aj na Slovensku? Je nasa klima vhodna na taketo pestovanie?

Dakujem

Jozef
Marta K.
# Pěstování šafránuMarta K. 2020-04-17 22:05
Určitě je to možné,ale hodně záleží na půdě a umístění (vyžaduje slunné, ale zároveň chráněné stanoviště). Šafrán pravý (crocus sativus) je tzv. podzimní šafrán (kvete na podzim). Dobré rady pro pěstování najdete třeba zde:
www.jaktak.cz/jak-pestovat-krokusy-safran.html

Nemáte oprávnění psát komentáře.