Crocus tommasinianus - šafrán Tommasiniho (krokus Tommasiniho)

Slovensky: Šafran Tommasiniho

Čeleď: Iridaceae - kosatcovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 8 až 12 cm vysoká bylina vyrůstající z 6 až 10 mm velké hlízy. Listy 3 až 4, přízemní, trávovité, široké 2 až 3 mm, zelené, se stříbrným až bílým pruhem uprostřed. Květy světle levandulově modré až purpurové, někdy vně stříbřité až žlutohnědé, někdy s tmavším odstínem na špičce okvětních lístků, hrdlo květu a okvětní trubka bílá. Kvete v II až IV.

ROZŠÍŘENÍ:

Balkánský poloostrov (zejména Dalmatská pohoří, ale i Černá Hora a Hercegovina), na východě po severozápad Bulharska, na severu po jih Maďarska.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se barvou květů (levandulově modrá, bílá, levandulová s purpurovými skvrnami nebo s bílými špičkami květů, fialově růžová, červeně fialová). Vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, půda by měla být humózní, vápnitá, dobře propustná. Šafrán Tommasiniho se snadno samovolně vysemeňuje, takže se hodí i k osázení trávníků, kde během několika let dokáže pokrýt větší plochu. Kromě semeny jej lze množit i rozdělením větších trsů nebo hlízami, které se sází v září až říjnu asi 6 až 8 cm hluboko.

Nemáte oprávnění psát komentáře.