Pomněnka různobarvá - Myosotis discolorDifenbachie skvrnitá - Dieffenbachia maculata Herbář Wendys
Hledej rostlinu / heslo:

Krabilice zápašná,Chaerophyllum aromaticum
Krabilice zápašná (Chaerophyllum aromaticum)
zvětšit obrázek
Krabilice zápašná,Chaerophyllum aromaticum
Krabilice zápašná (Chaerophyllum aromaticum)
zvětšit obrázek
Krabilice zápašná,Chaerophyllum aromaticum
Krabilice zápašná (Chaerophyllum aromaticum)
zvětšit obrázek
Krabilice zápašná,Chaerophyllum aromaticum
Krabilice zápašná (Chaerophyllum aromaticum)
zvětšit obrázek

Chaerophyllum aromaticum - krabilice zápašná

Syn.: Myrrhis aromatica
Slovensky: Krkoška voňavá

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

Rod

Chaerophyllum zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v Evropě, Asii a Severní Americe.

Popis:

Vytrvalá, 50 až 200 cm vysoká bylina vonící po mrkvi. Lodyha přímá, rýhovaná, někdy červeně skvrnitá nebo červená, v dolní části s bílými, odstálými, štětinovitými chlupy, v horní části zcela nebo téměř lysá. Listy 2x zpeřené, dolní dlouze řapíkaté, s čepelí až 25 cm dlouhou, horní menší a s kratším řapíkem, nejhořejší téměř k listové pochvě přisedlé, zejména dolní listy chlupaté, horní chlupaté obvykle jen na spodní straně na žilkách. Dolní listy s 3 až 4 jařmy lístků složených dále z lístečků, které jsou v nejspodnější části dále zpeřené, ostatní jsou obvykle celistvé, na bázi zaokrouhlené až klínovité, na vrcholu zašpičatělé a na okraji 2x pilovité. Okolíky jsou složeny z 12 až 22 okolíčků, obal chybí nebo jen z 1 až 2 brzy opadávajících listenů, obalíčky z 6 až 10 kopinatých a na okraji brvitých listenů s širokým blanitým lemem. Květy 5četné, korunní lístky asi 1 mm dlouhé, v jednom květu různě velké, na vrcholu hluboce vykrojené. Plodem je dvounažka. Kvete v VI až VIII.

Stanoviště:

Trávníky, břehy, okraje vlhčích lesů, křoviny, houštiny, příkopy, rumiště, zahrady, podél cest, v okolí lidských sídel, na půdách čerstvě vlhkých, dusíkatých, výživných, plus mínus neutrálních, stanoviště polostinné.

Rozšíření:

V ČR roste takřka na celém území, ale dosti nerovnoměrně, místy je velmi hojná (např. střední Čechy), jinde vzácná nebo zcela chybí (např. Šumava), převážně se vyskytuje v pahorkatinách, v teplých nížinách a v horských oblastech méně, dále se šíří zejména na antropogenních stanovištích. Celkově roste v Evropě na západě po východní Německo, na východě po Ural, na jihu po sever Itálie a Balkán.

Poznámky návštěvníků těchto stránek:

K této rostlině zatím žádný návštěvník nic nenapsal.

[napsat poznámku nebo dotaz k této rostlině]

Najít weby o této rostlině:
Googlem - Seznamem
Najít obrázky této rostliny:
Googlem - Seznamem

Další rostliny rodu Chaerophyllum:


Rostliny rodu Chaerophyllum obsažené
v Názorné květeně zemí koruny české (1900-1904):
Krabilice (rod) - Chaerophyllum
Krabilice mámivá - Chaerophyllum temulum
Krabilice bulvatá - Chaerophyllum bulbosum
[Krabilice hlíznatá - Chaerophyllum bulbosum]
Krabilice chlupatá - Chaerophyllum hirsutum
Krabilice zlatoplodá - Chaerophyllum aureum
Krabilice zápašná - Chaerophyllum aromaticum


osiva-semena.cz



RSS RSS

Úvod (Home) Zobraz rostliny: Zpět (Back)

Reklama na tomto webu

Další moje weby:
  • Astrologický program Nebeský kalendář
  • Astrology software Sky Calendar
  • Zvířata na fotografiích
  • Muzeum České Sibiře a Oficiální stránky obce Miličín

  • Spřátelený web:
  • Živé drahokamy