Senecio ovatus - starček Fuchsův (starček vejčitý)

Slovensky: Starček Fuchsov

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 60 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části často větvená. Listy střídavé, kopinaté, pilovité, lysé nebo téměř lysé, přisedlé nebo krátce řapíkaté. Úbory v chocholíku, 2 až 3 cm v průměru, vně 5 až 7 jazykovitých květů, uvnitř trubkovité květy v počtu 6 až 15, žluté. Zákrov většinou s 8 jednořadými, čárkovitými zákrovními šupinami. Plod s chmýrem. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Paseky, lesy a jejich okraje, křoviny, mýtiny, preferuje půdy vlhké, výživné, humózní.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od pahorkatin po horské oblasti roztroušeně až hojně.

JEDY:

Zřejmě podobné jako u starčeka přímětníka, působení však asi mírnější.

LÉČITELSTVÍ:

Možno použít stejně jako starčeka přímětníka.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

PaedDr. Jiří Roth napsal(a) dne 31.12.2011:
Starček Fuchsův je karcinogen. Proto se pití nedoporučuje, ale je možné jej používat na obklady, lihový extrakt na bolavé klouby, pohmožděné svaly apod.Často je starček zaměňován za zlatobýl.V Krušných horách byl machlín před válkou velmi oblíbenou bylinou u místních horalů, především pro léčivé účinky na klouby a pohmožděniny.

Petr napsal(a) dne 7.8.2008:
U nás v krušných horách se této rostlině říká Machlín. Její použití na hojení ran, hemeroidy, nebo i pití při želudečních obtížích je super. Po bouračce na motorce nemám ani jizvičku - takže kam se hrabe měsíček, nebo arnika. Navíc je v krušných horách této kytky všude plno.

  • Vlasta K. napsal(a) dne 4.8.2011:
    U nás v podještědí se mu říká Kýcol.Na rány výborný ale s tím pitím nevím.

Komentáře   

Lu
# Kýcol ho nazývalaLu 2020-07-08 17:32
stará německá důchodkyně sousedka už před 50 lety, když mi s ním léčila 14 dní hnisající oteklý "ukopnutý" palec. Od té doby s ním tahám hluboko zapíchnuté třísky, hnis při tzv. silničním lišeji, tj. písek hluboko v ráně apd. Otevře i již nedávno uzavřenou ránu, je-li tam stále skryté hnisající ložisko, které poutá pozornost. Lepší než ichtiol. Večer odvar na gázu, ráno sundáš.Je-li tam stopa znečištění, opakovat. Mnohokrát využito. "Jen zevně", říkala sousedka.
macháček
# toto je Kycolmacháček 2016-08-27 11:18
Stárček Fuxův je Kycol

v žádném případě nepít
Marcela Vaculík
# MachlinMarcela Vaculík 2016-05-20 19:33
Naše rodina používala machlin na rány,vždy jsme to měli doma.
Jozef
# Na SpišiJozef 2016-01-16 10:31
už ako dieťa som videl, ako starý otec ( ľudový liečiteľ) používal starček fuchsov ä volali ho MACHTAĽ) na všetky obklady, na ťažko hojivé, hnisavé rany, ale aj ako obklady na čerstvé rany , na zastavenie krvácania, v niektorých častiach Spiša ho volajú nadraguľa, ale na nete je nadraguľa niečo iné....keď už nepomôže žiadna masť napríklad aj na diabetickú nohu . dajte starček - MACHTAĽ a máte do týždňa pokoj....
Môže byť aj usušený list ale pred použitím je potrebné ho zmäkčiť v teplej vode....

Nemáte oprávnění psát komentáře.