Cirsium arvense - pcháč oset (pcháč rolní)

Slovensky: Pichliač roľný

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, až 150 cm vysoká bylina. Stonek větvený, olistěný, nekřídlatý, s nekvetoucími výhony. Listy nedělené nebo chobotnatě zubaté, někdy peřenoklané, na okraji obvykle zvlněné a ostnité, na líci lysé, na rubu lysé až běloplstnatě chlupaté. Květy v latnatě uspořádaných úborech jednotlivé na konci větví, purpurové. Semeník s dlouhým (přes 2 cm) zpeřeným chmýrem. Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Pole, zahrady, pastviny, paseky, kamenité stráně, rumiště, podél cest, štěrkoviště, preferuje půdy hluboké a hlinité, roste i na místech velmi suchých, neboť jeho kořeny sahají do hloubky až 2 m, odkud dokáže získat vždy potřebné množství vody.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do horských oblastí hojně, celkově roste v téměř celé Evropě, v části Asie a v severní Africe.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje glykosidy, pryskyřice, inulin, silici, vitamín C, v plodech olej, zelené části rostliny obsahují blíže neurčený alkaloid (rostlina není z chemického hlediska dokonale prozkoumána).
Sbírá se květ (Flos cirsii arvensis) nebo nať (Herba cirsii arvensis) a to v létě. Květy mají zřejmě cytostatické účinky, zřejmě zejména na ženské orgány, natě se užívá při kolikách, zevně pak ve formě koupelí při revmatismu a artróze nebo při plísňových chorobách kůže.
Droga se podává ve formě lihového výtažku zejména při nádorových onemocněních, dávkuje se 3x až 4x denně, ženám vždy 15 až 20 kapek, mužům asi o 5 kapek víc.
Vzhledem k přítomnosti alkaloidu s nejasným účinkem v droze a vzhledem k její malé probádanosti není doporučována k léčbě malých dětí a těhotných či kojících žen. Z téhož důvodu se při přípravě čajových směsí nikdy neužívá samostatně, ale vždy ve směsích, přičemž její podíl by neměl překročit 15%. Zevní užití drogy (např. koupele nebo obklady při kožní plísni) se však jeví jako bezpečné.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hanýška napsal(a) dne 4.11.2011:
Pěkně prosím veškeré dobrovolníky, kteří něco vědí o této rostlině - biologie, ekologie, regulace- nechť vkládají své informace, které jsou ovšem vědecky podloženy a též žádám o detailní popsání literatury či jiného zdroje. Velmi děkuji. H.

Kamila Bergmannová napsal(a) dne 21.3.2010:
Já sem taky ráda chodím. Nikde jinde jsem prozatím nenašla tak krásně ostré a čisté fotky. Jen škoda, že sem nechodí víc lidí, kteří by odpověděli na dotazy a prosby.

Veronika napsal(a) dne 21.9.2009:
jak se zbavím tohoto plevele? Máme písčitou až jílovitou půdu. Tkaže se mu velice u nás daří. Vzhledem k tomu, že máme novostavbu, plánujeme i založit novou zahradu. Děkuji za kladné vyjádření.

  • elsa napsal(a) dne 23.11.2011:
    Ahoj, my pchac mame taky na jiz zalozenem zahonku a podle me zabere jedine dusledne pleti. Pchac se chova pri pleti tak, ze se jeho krehky koren snadno lame a v pude z nej pak rostou malicke odnoze. Pokud ale vytrvas a kazdou malou rostlinku vyplejes, muzes se ho zbavit definitivne. Pri pleti se ale muzes radovat, protoze je to opravdu fantasticka lecivka na kozni plisne - viz zde citovany Janca.
    Pokud ale teprve budete zakladat zahon, doporucila bych nejprve rycem obryt obrys budouciho zahona - abys prerusila podzemni oddenky napr. pyru, pak kosou posekat nadzemni casti pchace se seminky a odhrabat je pryc a pak namulcovat plochu zvoleneho zahona vrstvou silnou aspoň 0,5m lepe i vic - jako material pouzij papirove kartony - tech ne moc, slamu, seno z travy jeste nez zacala mit seminka, listi, kusy stepek, vetvicky, piliny - taky ne moc - a nech to aspon pul roku, lepe rok lezet - pokud neco proroste skrz, jeste to primulcuj. az uvidis pod mulcem cistou zeminu bez korinku, muzes mulc odhrabat a zahon je pripraven - staci lehce okopat motyckou.

Kiki napsal(a) dne 9.7.2009:
Tato stránka je přehledně uspořádaná a fotky jsou taky super. A vůbec celý fotografický herbář je praktický. Ráda na tuto stránku chodím a přebírám z ní informace.

Nemáte oprávnění psát komentáře.