Erigeron canadensis - turanka kanadská (turan kanadský)

Syn.: Conyza canadensis, Erigeron perramosus
Slovensky: Turanec kanadský

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Jednoletá, 15 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, hustě olistěná, rýhovaná, brvitá až téměř lysá, světle žlutozelená. Dolní lodyžní listy obkopinaté, zejména na okraji brvité, v horní části čepele s několika malými zuby, horní lodyžní listy čárkovitě kopinaté, celokrajné, na okraji brvité, všechny listy střídavé a přisedlé. Úbory uspořádány v latovitých květenstvích, na jedné rostlině jich může být až 250. Jednotlivé úbory jsou válcovité, jen asi 5 mm dlouhé, zákrov je víceřadý, zákrovnílisteny s úzkým blanitým okrajem, jazykovité květy bílé, jen o málo delší než zákrov, vnitřní trubkovité květy jsou žluté a kratší než zákrov, lůžko úboru je bez plevek, listeny jsou podobné listům. Plodem je přitiskle chlupatá nažka. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Náspy, rumiště, podél cest, okolí obcí, pole, zahrady, paseky, lomy, na půdách mírně vlhkých a suchých, dusíkatých, často zraňovaných a málo vyvinutých.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je v Severní Americe (jih Kanady a USA), k nám byla zavlečena pravděpodobně již na konci 18. století, v současnosti se na území ČR vyskytuje velmi hojně od nížin až po podhorské oblasti (max. asi 1200 m n.m.). Celkově roste v současné době téměř po celém světě vyjma Arktidy.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať. Suší se rychle, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C.
Obsahuje silice (1,2 % až 1,7 %) s limonenem, dipentenem a terpineolem, flavonoidy, třísloviny, cholin, kyselinu gallovou, pryskyřice, vosky aj.
Droga působí močopudně, podporuje vylučování kyseliny močové, tlumí vnitřní krvácení a průjmy, podporuje látkovou výměnu (zejména při kožních chorobách) a příznivě ovlivňuje tvorbu bílých krvinek. Užívá se jako antirevmatikum, při dně, bronchitidě, proti průjmům (včetně krvavých) nebo při zánětech močových cest. V tradiční indiánské medicíně (u Siouxů) se požívala i proti úplavici nebo zevně ve formě kašovitého obkladu na různé pohmožděniny, otekliny, bolavé klouby či jako prostředek proti vším a svrabu.
Podává se obvykle ve formě odvaru (5 kávových lžiček drogy se vaří 2 až 3 minuty v šálku vody, denně se pijí 3 šálky).

Komentáře   

Vláďa
# Odp.: Erigeron canadensis - turanka kanadskáVláďa 2016-01-09 14:04
Lihová tinktura z turanky kanadské léčí paradentozu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.