Solidago virgaurea - zlatobýl obecný (celík zlatobýl)
Slovensky: Zlatobyľ obyčajná
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)
POPIS:
Vytrvalá, i více než 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, až do květenství nevětvená, lysá nebo jen slabě chlupatá, dole obvykle do fialova naběhlá. Listy střídavé, kopinaté, dolní obvejčité nebo eliptické, obvykle zubaté, zužující se v řapík, horní přisedlé, celokrajné, kopinaté. Úbory uspořádány v hroznu, 10 až 20 mm v průměru, žluté, se 6 až 12 jazykovitými květy, které jsou výrazně delší nežli zákrov, uprostřed trubkovité květy. Kvete v VIII až X.
STANOVIŠTĚ:
Světlé lesy, mýtiny, křovinaté nebo skalnaté stráně, vřesoviště, pastviny, na půdách kyprých, hlubokých, vápnitých, sušších.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR od nížin do horských oblastí roztroušeně, celkově roste téměř v celé Evropě vyjma značných oblastí ve Středozemí, dále roste v Asii a v Severní Americe.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se nať (Herba virgaureae) těsně před rozkvětem seřezáváním asi 30 cm dlouhých horních částí rostlin. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Obsahuje flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silici, amid kyseliny nikotinové a další látky. Obsah silice klesá po odkvětu, obsah saponinů kolísá podle stanoviště a denní doby (stoupá od rána k poledni).
Droga působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest, při zbytnění prostaty, tlumí krvácení v trávicím ústrojí, zevně se osvědčila na špatně se hojící rány, ekzémy, zanícené rány apod.
Podává se obvykle ve formě nálevu (1 až 2 polévkové lžíce na šálek vody) 3x až 6x denně. Osvědčila se i aplikace ve formě lihového roztoku nebo masti.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Hynek napsal(a) dne 1.10.2013:
Trhám zlatobýl na začátku kveteni a přes to při sušení vzniknou místo květu trsy chmíří jako na pampelišce.Co s tím?Vadí to při čajovém nálevu?
Andra Vrbová napsal(a) dne 4.9.2013:
Chci se zeptat jestli může se pit zlatobýl když používám Varfarin.Andra.
Jarda napsal(a) dne 27.3.2013:
Prosím nezaměňujte Kycol za Zlatobýl, jedná se o dvě rozdílné rostliny!!
Najděte si informace na netu. Jinak kycol je opravdu velice léčivý.
Jirka napsal(a) dne 5.6.2012:
Ahojky přátelé.Udělal jsem si tržnou ránu na ruce.Kamarádka mi poradila, abych si udělal odvar ze zlatobýlu,u nás se tomu říká kycol.Znám ho, ale ještě nekvetl, bylo brzo, a tak jsem šel do lesa hledat.Natrhal jsem léčivku asi 20 cm vysokou, asi jako puget.Doma nechal přejít varem a do teplého odvaru(vše jsem nechal v hrnci) co jsem vydržel jsem ponoříl poraněnou ruku asi 60 x 4 mm. Opakoval jsem to po 15 minutách. Světe div se, rána se mi zatáhla a teď už tam mám jenom malý stroupek.
Flicek Jan napsal(a) dne 23.11.2009:
Dobrý den všem,slyšel jsem o Zlatobýlu že léčí,jsem po amputaci 4 prstu na noze ale nikde jsem jse nedozvěděl v jakém množství nálev na koupel připravit kolik Zlatobýlu+vody a jak dlouho a často koupat.Děkuji všem kdo mě poradí AHOJ HONZA
Ingrid Č. napsal(a) dne 21.8.2009:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak připravit nálev-lázeň ze Zlatobýlu-natě NE pro vnitřní užití, ale právě pro lázeň. V jakém poměru. A jak dlouho se "láznit" :-). Děkuji
Lenka Kamenská napsal(a) dne 10.4.2008:
Dobrý den, nemohu nikde nalézt zda mohu užívat zlatobýl dlouhodobě,je to rada od lékaře mám však obavy aby při dlouhodobém užívání formou čaje nedošlo k předávkování.
Děkuji
- Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 12.5.2008:
Celík zlatobýl (Solidago virgaurea) lze užívat dlouhodobě, leč ne trvale a pojmem "dlouhodobě" se může rozumět cokoliv nebo něco jiného. Sdělte, v jaké indikaci chcete tuto bylinu užívat, jaké jsou laboratorní hodnoty vaší moči a krve, zejména bílkoviny a kreatinin.
Komentáře
U nás je prostě celík zlatobýl kycol.
Moje babičky starček nikdy nesbíraly, jelikož je jedovatý. A obě babičky shodně tvrdily, že každá bylina má "náhradu", takže se všem jedovatým bylinám vyhýbaly.
Zlatobýl kanadský dávají bylináři běžně do směsí, falšují tak celík zlatobýl (kycol), který má výraznější léčivé účinky.
Např. jsem si všimla, že pan Grešík má na svém čaji opravdu kycol= celík zlatobýl. Kdežto někteří jiní bylináři mají obrázek zlatobýlu kanadského...
Avšak v knihách o léčivých rostlinách jasně píší, že zlatobýl kanadský zdaleka nedosahuje kvalit našeho celíku zlatobýlu, nemá ani zdaleka takové léčivé účinky, hlavně v éčbě močových cest.
Obě moje babičky byly narozeny v druhé půli 19. století.
Hlavně moje babička z Horního Tanvaldu "kycolový čaj"
pravidelně a dlouhodobě pila, samozřejmě s malými
přestávkami. Tato babička se dožila 75 let - ale jen proto,
že ji srazilo a zabilo nákladní auto. Jinak by tu možná mezi námi byla dodnes, zemřela totiž naprosto zdravá....
Sbírala pouze kycol=celík zlatobýl, já sbírám taky kycol=
celík zlatobýl. Starček jsem nikdy nesbírala, jelikož
moje babičky starček považovaly za jedovatý a "nečistý".
Starček je totiž mnohem méně "vybíravý" na místa
výskytu, celík zlatobýl . tedy náš kycol roste na čistých místech.
Neříkám, že nemáte pravdu - označení může být krajové.
Ale opakuji - babičky i já považujeme za kycol celík
zlatobýl a tuto bylinu velmi cenily babičky a cením ji i já.
tedy alespoň v oblasti okolo Tanvaldu.
Babička kycol sbírala, sušila ho v kyticích na půdě,
v průvanu anebo aspoň při otevřeném okně. Ale průvan,
tedy pokud možno otevřená dvě okna proti sobě, je
lepší - celík zůstane hezky zbarvený a uschne rychle.
Po usušení se odrolí kvítky i listy, tvrdé stonky babička
do usušeného celíku nedávala.
Dělám to podle babičky a celík používám na veškeré
rány zevně, ke kloktání při zánětu dásní, může se užívat
ke koupelím a může se také pít.
Podle babičky: čaj k vnitřnímu užití pít nejvýše 3 týdny,
potom aspoň týden přestávka.
Koupele (např. sedací) se mohou dělat stále, trvale.
Ahoj Míla
Kycol je krajový název.
To znamená, že v jiném kraji může znamenat něco jiného. Ovšem - jak jsem opakovaně psala - u nás (tedy v Tanvaldě a okolí, dosti širokém) celík zlatobýl znamená kycol. Starček je ochlupený, má sice podobné listy, ale "srstnaté". A roste všude, není pro výskyt "vybíravý".
Starček moje babičky nikdy nesbíraly a odlišovaly ho od kycolu= celíku zlatobýlu.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.