Fumaria officinalis - zemědým lékařský

Slovensky: Zemedym lekársky

Čeleď: Papaveraceae - makovité

 

POPIS:

Jednoletá, 10 až 50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, vystoupavá nebo popínavá, větvená. Listy řapíkaté, 2x zpeřené, lístky dlanitě a zpeřeně dělené. Květy uspořádány v 10 až 40květém hroznu, delší než jejich stopky, 5 až 9 mm dlouhé, kališní lístky vejčitě kopinaté, nejvýš stejně široké jako koruna, která je růžově červená, někdy bělavě růžová, na vrcholu tmavě purpurová. Kvete v V až IX.

STANOVIŠTĚ:

Pole, rumiště, zahrady, parky, na půdách hlinitých, kyprých, suchých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po podhorské oblasti dosti hojně, souvisle po horní hranici polních kultur, do horských poloh jen ojediněle zavlékán. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma arktických oblastí, na východě po Západosibiřskou nížinu a Kaspické moře, dále na Madeiře a Kanárských ostrovech, zavlečen do Severní i Jižní Ameriky.

JEDY:

Obsahuje alkaloidy aurotensis, kryptokavin, protopin, l- a dl-sinaktin a dl-tetrahydrokoptisin - tyto alkaloidy bývají někdy označovány souhrnným názvem fumarin. Dále je obsažena hořčina, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, sliz, cleritrin a stopy éterického oleje.
Z hlediska toxického má asi největší význam protopin, který na studenokrevné živočichy působí narkoticky a u teplokrevných živočichů zvyšuje zpočátku krevní tlak, později však v důsledku poškození vasomotorického centra způsobuje jeho pokles. Smrt může nastat zástavou dechu, u člověka však ještě zřejmě smrtelná otrava nebyla pozorována. U zvířat se po spasení zemědýmu objevují zažívací potíže.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahové látky viz. předešlý odstavec.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba fumariae) a to v květnu až červenci seřezáváním, přičemž je třeba odstranit hrubé části lodyhy. Suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 45 °C.
Droga působí na hladké svalstvo a tím urychluje střevní peristaltiku, dále snižuje krevní tlak, uvolňuje křeče, zamezuje tvorbě žlučových kaménků, v malých dávkách podporuje tvorbu žluče, působí močopudně, zlepšuje látkovou výměnu, uplatní se při léčbě kožních chorob, potlačuje migrenózní bolesti.
Užívá se nejčastěji ve formě nálevu (2 čajové lžičky drogy na šálek vody, denně se pijí 2 šálky) např. při žlučníkových nebo jaterních chorobách, žaludeční slabosti, zácpě. Zevně lze užívat drogy ve vyšší koncentraci na koupele či obklady při kožních vyrážkách, ekzémech či hemeroidech.
Vzhledem k toxicitě drogy by neměly být překračovány doporučené koncentrace a množství. Při předávkování může dojít k útlumu dýchacího centra (viz. předchozí odstavec).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Katka napsal(a) dne 27.7.2010:
Kontraindikovaná v tehotenstve

Hary Poter napsal(a) dne 11.6.2009:
Tato rostlina při opatrném dávkování není jedovatá a nemá žádné nežádoucí účinky...jde o to že je to jedna z mála bylin která dokáže dobře pročiš´tovat a napomáhat při jaterních a žlučníkovách nemocech...je škoda že je v poslední době neprávem opomíjena a brána skoro jako něco co by člověk snad užívat neměl...ve srovnání s prostředky předepsanými lékaři nemá žádné vedlejší účinky..samozřejmě při stanoveném dávkování.To co dokáže je vyhnat jedy s jaterní a žlučníkové oblasti a člověk je pak vyloučí...na to aby způsobila zástavu dechu by bylo zapotřebí spíš rostliny čerstvé..nebo velké množství sušené.Dá se užívat jako sólová rostlina ,ale je vhodnější ji zařadit do směsi...třeba se smilem písečným truskavcem mátou a měsíčkem.čaj bude lahodnější a jeho působení na zažívací trakt komplexnější.

Nemáte oprávnění psát komentáře.