Ricinus communis - skočec obecný

Slovensky: Ricín obyčajný

Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

 

ROD

Ricinus zahrnuje jen tento jeden druh.

POPIS:

U nás jednoletá, až 5 m vysoká bylina, v tropech vytrvalá, až 8 m vysoká stromovitá rostlina, obvykle do hnědočervena naběhlá. Lodyha přímá, dutá. Listy střídavé, dlouze řapíkaté, obrovské, až 1 m dlouhé, lysé, dlanitě laločnaté, úkrojky zubaté. Květenství latnaté, až 30 cm dlouhé, v dolní části vyrůstají samčí květy, v horní samičí, samčí květy žlutavě zelené, samičí hnědavě červené, všechny až 2 cm v průměru. Plodem jsou ostnité tobolky, které za zralosti pukají a vymršťují semena o velikosti 1 až 2 cm (jež jakoby z tobolek vyskakují, od čehož byl také odvozem český název této rostliny). Kvete v VI až VIII.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je zřejmě v tropech a subtropech východní Afriky, v současnosti roste a je pěstován téměř na celém světě v tropech, subtropech a teplejších částech mírného pásma.

JEDY:

Skočcová semena obsahují 40 až 70% oleje a asi 20% bílkovin, mezi nimi i ricin, jenž patří k vůbec nejprudším rostlinným jedům. Dále je obsažen např. alkaloid ricinin a 2 až 3% minerálních látek. Ricin způsobuje aglutinaci (shlukování) červených krvinek, poškozuje játra, ledviny a slezinu. Otrava se projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmy, zánětem žaludku, střevními kolikami, bolestí hlavy, ochablostí apod. První příznaky otravy se objevují po 2 hodinách až 3 dnech, přičemž zpočátku mohou být celkem mírné, dosti podobné příznakům chřipky, takže otravu bývá v některých případech obtížné určit. Smrt přicházívá obvykle nečekaně 5. až 8. den po požití semen. Smrtelná dávka pro dospělého člověka činí cca 15 až 20 skočcových semen, pro dítě jen asi 5 semen. V případě otravy je nutné vyvolat zvracení (není-li spontánní), podat aktivní uhlí a dostatek tekutin a okamžitě přivolat lékařskou pomoc.
Vzhledem k tomu, že ricin lze ze skočcových semen poměrně snadno a levně izolovat, panují v posledních letech obavy z jeho možného použití některou teroristickou organizací, který by jej mohla šířit např. ve formě aerosolu. Už v roce 1978 byl ricin použit při vraždě bulharského disidenta, spisovatele a novináře Georgiho Markova, jenž byl v Londýně píchnut do lýtka špičkou deštníku, kterýmžto vpichem mu byla do těla vpravena drobná kovová kulka s asi 0,3 mm velkými otvory. Kulka byla naplněná ricinem a Markov zemřel po 3 dnech v londýnské nemocnici na selhání ledvin.

UŽITÍ:

Ze semen se lisuje velmi kvalitní ricinový olej (vařením oleje ve vodě se zničí jedovaté látky), jenž se užívá např.:

  • jako velmi silné projímadlo (obvykle stačí vzít půl až dvě lžíce oleje, aby se dostavil požadovaný účinek)
  • při výrobě kosmetických přípravků (potlačuje tvorbu vrásek, působí hojivě)
  • přidává se do svíček
  • v některých zemích se užívá i k přípravě jídel
  • používá se jako motorový olej, např. do leteckých ale i jiných motorů, uplatnění nachází i v jiných odvětvích průmyslu (textilní, metalurgický aj.)

Pro farmaceutické a kosmetické účely se olej lisuje za studena (nutno jej pak však povařit!), pro průmyslové účely se lisuje za tepla nebo se extrahuje. 

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v zahradách a parcích jako ozdobná, solitérní a velmi dominantní rostlina v několika odrůdách lišících se zejména barvou listů. Vyžaduje výživnou, humózní a vlhčí půdu, nesnáší nedostatek vody. Stanoviště by mělo slunné a teplé. Množí se semeny, jež se sejí brzy na jaře ve skleníku či za oknem, vždy jedno semeno do jednoho květináče. Mladé rostliny lze na venkovní stanoviště přenést až tehdy, kdy již nehrozí ranní mrazíky, tedy asi koncem května.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

jana banska bystrica napsal(a) dne 11.9.2014:
Je mozne ricinus prezimovat v pivnici?

  • larkinh napsal(a) dne 3.5.2015:
    Já měla skočec přes zimu v ložnici (kolem 18 stupňů) a tam přežil krásně. Nejsem si jistá, jestli by dlouhodobě přežil ve tmě při teplotách trochu nad nulou, jaké ve sklepích obvykle panují.

Jan napsal(a) dne 7.8.2014:
Skočec pěstuji již třetím rokem a objednávám semena na internetu (osiva-semena.cz). Mají tam více druhů a bez problému mi klíčí. Rostliny mám také jako jednoletky.

maruška napsal(a) dne 4.8.2014:
Dobrý den,pěstuji ricinus mnoho let jako letničku,kterou na podzim zlikviduji.Pravda je,že jsem např.na Kypru viděla asi velmi starou rostlinu ricinu,který měl velmi silný kmen.Bylo to nádherné,ale v českém podnebí venku je to myslím nemožné vypěstovat.Semena se dají koupit leckde,velmi špatně a dlouho klíčí,takže je radši brzo na jaře zasadím doma do květináče.Ale štve mě,když na sáček napíší,že se jedná o červenou variantu,která je daleko efektnější než zelená,ale letos mi z červeně deklarovaných semen vyrostl ricinus úplně zelený.M.

Hana napsal(a) dne 6.3.2013:
Objednala jsem si semínka přes aukro, v pořádku došly a v příloze bylo uvedeno, že odpuzuje krtky. Údajně tam kde je tato rostlina, krtek nepáchne. Víte o tom prosím někdo něco, či máte s tím zkušenost ?

  • atilabrejk napsal(a) dne 7.11.2013:
    dobry den mam na predaj semena tejto rastliny,,som malopestovatel,,,rastie to ako dive,,je to pekna rastilna na dvor aj do zahrady ponuknite cenu

Helena napsal(a) dne 3.3.2013:
My pěstujeme skočec už asi 20 let.Daří se nám to-dorůstá 2-2,5 m.Semena se dají koupit z jara v obchodech se semeny(SEMO)Z domácích není tak vysoký,ale jde to.Existuje červená a zelená arianta.

  • hana napsal(a) dne 6.3.2013:
    co se s rostlinou dělá přes zimu ? Vydrží jen jednu sezónu nebo zimu přežije? Díky za odpověď

  • Alena G.28,8,2013 napsal(a) dne 29.8.2013:
    Také jsem se v jedné knížce z roku 1957 - Polem a hájem dočetla,že pokud si skočec obecný vysadím v blízkost nebo mezi bramborami, zbavím se mandelinky bramborové, které prý nedovede odolat. Zajímalo by mne,jestli je to pravda, nebo jestli s tím má někdo zkušenost. Děkuji.

milan napsal(a) dne 27.2.2012:
mě letos přezimoval jako hydroponie ale důležitý je vybrat si malou rostlinu ze stínu a v únoru jsem ji dal zpět do hlíny zvětšují se jí listy a má se k světu :-)

  • Hela napsal(a) dne 22.3.2012:
    Před 14.dny jsem doma našla předloňská semena této rostliny, zkušebně zasadila, jestli vyklíčí. Do dnešního dne se nic nedělo, ráno při zalévání ještě nic, ale teď večer jsem objevila, že jedno semeno vyklíčilo a rostlina je už vysoká 7 cm! -:)

Dreisig napsal(a) dne 20.10.2011:
Zaujíma ma, čo s rastlinou počas zimy, strihá sa, alebo ponecháva sa zimovať bez ošetrenia ?

Tereza napsal(a) dne 15.10.2011:
Dobrý den, doslechla jsem se že se Skočec používá v homepatii k zástavě tvorby mléka. Není to nebezpečné, vzhledem k jeho jedovatosti?Nevíte o tom někdo něco? Děkuji

  • Tomáš Strbačka napsal(a) dne 28.8.2014:
    Dobrý den, máte pravdu, vím dokonce o případu že maminka Sophie Lorenové na radu své tchyně používala ricinový olej jako projímadlo a úplně ztratila mateřské mléko, takže to malinká Sophia málem nepřežila a musela se potom kojit u kojné, kterážto mimochodem musela dostávat to nejlepší jídlo, aby měla dost mléka, takže Sophiina rodina žila pak jako nedobrovolní vegetariáni :-)

Herodes napsal(a) dne 6.3.2011:
Proč někoho hned zesměšňujete? Prohlédněte si pořádně rostlinu a uvidíte krásné červené bobulky rybízu skutečně podobné. Bohužel lidí jako Vy, kteří si zvyšují sebevědomí tím, že shazují druhé, je bohužel v Česku nějak nadmíru moc.

Pája napsal(a) dne 28.7.2010:
Dobrý den, mám dotaz, týkající se opylování této rostliny. Zajímalo by mně, jestli k opylení jedné rostliny potřebuju pyl z jiné rostliny. Je potřeba mít 2 rostliny, aby došlo k opylení a vývoji semen?

jana nová napsal(a) dne 10.3.2010:
Loni sem nasadila skočec poprvní a fakt vyrostl velký.Semínka sem zasadila přímo do hlíny takže sazenic není potřeba. ze sklízení semen nic nebylo asi nestihly dozrát tak snad letos ať můžu zkusit vyrobit ricinový olej.Tak hodně úspěchů zahrádkáři!!

  • larkinh napsal(a) dne 3.5.2015:
    Jestli ty "červené bobulky" podobné rybízu nejsou spíš části květů... plody jsou opravdu v trnitém obalu a rybízu se vážně nepodobají.

Ladislav Lehký napsal(a) dne 6.3.2010:
K uvedené diskusi ohledně působení oleje, získávaného ze skočce (ricinový olej: ricinový olej obsahuje určité procento volných hydroxylových skupin (OH) a může být proto požíván při výrobě pěnových i pevných polyuretanů jako síťovadlo (tvorba tzv. uretanových chemických vazeb). Je tedy chemicky vázán v trojrozměrné makromolekulární síti pěnových polyuretanů. Lepší hygienické a zdravotní účinky oproti syntetickým polyuretanům by mohly spočívat v použití přírodní látky, kdy nedochází např. k uvolňování monomerů apod. Spíše se však jedná pouze o reklamní a marketingovou informaci.

Kaja napsal(a) dne 3.1.2010:
Mám pár dotazů:
1. Kde se dají sehnat semena?
2. Dozrávají semena u nás, tj. na rostlině? Tj. lze je množit z těchto semen?
3. Pokud odpověď na 2. otázku je ANO, tak by se pak mohli množit samovýsevem, že?

  • lady-l13 napsal(a) dne 14.2.2010:
    Dobrý den, minulý týden jsem objevila semena skočce v Hypermarketu Albert /dříve Hypernova/ v Plzni. Všimla jsem si jich náhodou, protože vloni jsem si přivezla semena jsko vzácnost ze Slovenska - přímo od pěstitele. Tak to zkuste u Vás, měly by je mít všude. LH

  • jitule napsal(a) dne 2.3.2010:
    dají se u nás koupit,a samovýsevem to nejde,když se vysypou po dozrání,tak přes zimu venku vymrznou

  • Blanka napsal(a) dne 7.4.2010:
    Semena skočce jsem získala 6.4.2010 v Čáslavi u Starkla, rozdávali je u pokladny jako poděkování za nákup.

Monika napsal(a) dne 9.4.2009:
Zakoupila jsem si matraci SALOME,české firmy Jelínek,kde je uváděno,že tato matrace je vyrobena z přírodní pěny NAWAPUR,kde hlavní složkou této pěny je rostlinný výtažek získaný z byliny Skočče obecného,který má léčivé účinky. Zajímá mně jak tyto účinky,prostřednictvím této matrace, působí na organizmus. Předem děkuji za odpověď.

  • Jos. A. Zentrich napsal(a) dne 10.4.2009:
    Vážená paní,
    trochu jste mne zaskočila, protože naprosto netuším, jak by mohl skočec (Ricinus communis) fungovat přes matraci. Možná by bylo lépe, kdyby nefungoval, neboť celá rostlin jest jedovatá, zejména pak semena. Ze semen se lisuje ricinový olej, používaný jako projímadlo, který se převařením stává nejedovatým a podává se dospělým v dávce 1 polévkové lžíce večer. V literatuře jsou popsány případy úmrtí po pozření 3 syrových semen, ale většinou dospělý člověk umírá až po pozření 15 semen. Děti jsou mnohem citlivější. Zvířata jsou však citlivá mnohem méně - a např. housenkám bource morušového ricinové listy mimořádně chutnají. Zbavit rostlinu jedovatosti není technicky velký problém, takže předpokládám, že použitá surovina jest takto upravena.
    Ale třeba budete ráno pociťovat nutkání na "velkou stranu," což jest záležitost potřebná neboť chronická zácpa vede až k rakovině střev!
    Docela by mne zajímalo, jak by působení matrace zdůvodňovala výrobní firma. Pokud se na ně obrátíte a pokud Vám sdělí něco smysluplného, věřím, že se s námi o nově nabyté vědomosti podělíte, za což Vám předem děkujeme.

  • Petr Kareš napsal(a) dne 1.2.2010:
    Vážená paní,bohužel jste byla výrobcem klamavě informována.
    Olej užitý při výrobě matrace zde má mj. ten efekt,že působí mírně antimikrobiálně,čímž činí materiál nehostinným prostředím pro plísně,houby a roztoče.
    Dále způsobuje větší elesticitu HR Biopěny v tahu.
    V žádném případě však nepůsobí "blahodárně " na lidský organizmus..... :-)
    ..není nad to nakupovat u "odborníků" a platit za přidanou hodnotu, která neexistuje. Zdraví Petr Kareš
    Matrace Comfort

Jiří Talacko napsal(a) dne 12.11.2008:
Pěstuji skočec prvnm rokem, dostal jsem sazeničku od svojí přítelkyně v Praze, byl jsem přesvědčen, že u mne nedosáhne mohutný vzrůst,pro vyšší polohu, 460 m.n.m. Opak je pravdou, vyrost do výšky 200 cm, šířky cca 100 cm, mám mnoho semen a kvete ještě nyní, 10. listopadu. Doporučuji každému, ale nepřehánět s množstvím, 1 - 2 solitery v květinové zahrádce úplně stačí. Jedovatos raději zkoušet nebudu,co se týče laxativa, pamatuji jeho používání v nemocnici před operací, za účelem vyprázdnění trávicího traktu. Těším se na jaro, skočec opět vysadím.

Ludmila napsal(a) dne 16.10.2008:
Je bohužel pravdou,že tato rostlina je velmi jedovatá.Proto jsem se ji odvážila pěstovat až když děti povyrostli.Mám ji u staré studny a opravdu se jí tam daří,protože právě nyní měří 330cm.Zřejmě se líbí všem okolo,protože každý kdo vidí k nám do zahradychce její semínka a věřte mi,že o krásu se člověk dělí rád. Už se těším až bude skočec růst ze všech zahrad okolo.

Marcela napsal(a) dne 18.6.2008:
Skočec je velmi krásná rostlina. Pěstuji ji na své zahradě každý rok. Bezvadně se jí daří ve volné půdě, v květináči už tolik nevyroste. Bohužel její semena jsou opravdu velmi jedovatá, proto bych doporučovala každému, kdo má malé děti, odstranit rostlinu z jejich dosahu. Snadno si mohou splést semena třeba s rybízem.

  • bohm napsal(a) dne 2.3.2010:
    s rybízem,prosim vááás,semena jsou v obalu připomínající kaštan a také jsou strakatá,to pak nechápu,kde žijete,když máte takový rybíz,cjudáci děti o takových představách
    ,

  • Anonym napsal(a) dne 29.10.2014:
    Seneno si skôr možno spliesť s fazuľou

Nemáte oprávnění psát komentáře.