Lilek vejcoplodý neboli patličan (Solanum1melongena2 L., Sol. esculentum3 Dun.) [baklažán] jest jednoletá bylina připomínající vnějškem náš lilek černý neboli psí víno (Solanum nigrum L.), ovšem mnohem statnější. Má přímou, až přes 1 m vysokou, větevnatou, později částečně zdřevnaťující lodyhu, řapíkaté, vejčitě podlouhlé, mělce chobotnatě zubaté až skoro celokrajné, drsné listy a fialové nebo bílé květy, které vyrůstají z lodyhy proti listům buď jednotlivě nebo v chudých květenstvích.
Plody jsou hladké bobule tvarem a velikostí podobné nejčastěji slepičím vejcím nebo krátkým, více méně prohnutým okurkám, barvy posléze fialové, nahnědle nachové nebo bílé.
Původní domov patličanu jest nejspíše severní Afrika, kde jej pěstovali jako plodinu kuchyňskou už ve starověku. Dnes však pěstují jej netoliko v Africe, v teplé Asii, zejména v Japonsku, a v teplé Americe, nýbrž i v jižní Evropě, zvláště ve Španělích a Itálii, na př. v okolí Říma a Neapole, kde plodům jeho říkají melanzany. Také v teplejších polohách střední Evropy jej možno pěstovati pod širým nebem, ale s velice nejistým výsledkem, poněvadž dokonalé plody vyvine tu jenom za horkých let. Proto jej u nás vídáme nejčastěji jen v květináčích.
Ve všech zemích, kde pěstovati mohou patličan v zahradách a na polích, poskytují jeho plody obyvatelům chutnou zeleninu. Pojídají je nejčastěji připraveny na másle jako chřest anebo naloženy v octě jako kysané okurky.
Pozn. Z rodu lilků (Solanum) pěstuji v cizích zemích kromě rajského jablka (Solanum lycopersicum L.) a bramboru (Solanum tuberosum L.), jež i u nás všeobecně se sázejí, ještě také:
1. Lilek quitský (Sol. quitoense Lam.) - jehož bobule, podobné drobným pomorančům a proto také „pomoranče z Quita“ zvané, jsou oblíbeným ovocem a slouží ku přípravě občerstvujícího nápoje nejen v jihoamer. vlasti této rostliny - v Chile a Ecuadoru (zvláště v okolí města Quita) - nýbrž i v Anglii.
2. Lilek lidojedův neboli borodina4 (Sol. anthropophagorum5 Seem.) - rostoucí na ostrovech Fidžijských, poskytuje bobule jako rajská jablíčka na peprnou omáčku, kterouž si domorodci koření masitá jídla, také prý jídla připravená z masa lidského.
1Solanum nazývá se již u Plinia jistá rostlina lilkovitá.
2Slož. z řec. jablko + rodím.
3Lat. esculentus = jedlý.
4Tak zovou jej domorodci na ostrovech Fidžijských.
5Z řec. lidojed, lidožrout.