Arachis hypogaea - podzemnice olejná

Syn.: Arachis nambyquarae, Lathyrus esquirolii
Slovensky: Podzemnica olejná

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Jednoletá, do 50 cm vysoká bylina. Její lodyha je plazivá, vystoupavá nebo přímá, větvená. Listy jsou řapíkaté, střídavé, sudozpeřené, se 4 lístky, které jsou obvejčité. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabích listů, jsou žluté až oranžové, s červeným žilkováním. Po jejich oplození se začne prodlužovat květní stopka nesoucí na vrcholu semeník, zpočátku roste vzpříma, ale zhruba po 1 týdnu se stáčí k zemi, do které se později "zavrtá" a v hloubce asi 3 až 6 cm se vytvoří válcovitý, nepukavý a mírně kožovitý lusk se síťovaným povrchem, který obsahuje 1 až 7 kulovitých semen známých jako arašídy nebo buráky nebo burské oříšky.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je v Jižní Americe, pěstována je ale v mnoha částech tropického a subtropického pásma celého světa. Mezi největší pěstitele podzemnice olejné patří Indie, Čína, Indonésie či Súdán.

OBSAŽENÉ LÁTKY:

Semena (arašídy) obsahují asi 42 až 58 % oleje a 20 až 32 % bílkovin. V arašídovém oleji je přítomno asi 33 % kyseliny olejné a kolem 50 % kyseliny linolové. Dále se v arašídách nachází vitaminy skupiny B, provitamin A, vitamin E a H, kyselina listová a panthotenová a celá řada minerálních látek (soli sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, síry, železa, manganu, mědi, zinku, jódu, niklu, chromu a selenu).

LÉČITELSTVÍ:

Užívá se arašídový olej (Arachidis oleum), za zdraví prospěšné však lze považovat i celé arašídy (Arachidis semen).

Olej zlepšuje trávení a celkově posiluje organizmus. Jeho několikaminutové "převalování" v ústech dokonale pročistí ústní dutinu. Používá se rovněž jako "médium" pro rozpuštění bylinných silicí či pro přípravu masážních olejů a emulzí.

Arašídy posilují nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, upravují krevní oběh i látkovou výměnu, čímž zároveň zlepšují některá kožní onemocnění a snižují kazivost zubů.

UŽITÍ:

Arašídový olej se používá na přípravu jídel, salátů, ztužených tuků, arašídového másla, při přípravě některých kosmetických výrobků i ve farmacii. Pražené arašídy jsou známou pochutinou.

PĚSTOVÁNÍ:

Vyžaduje kyprou a lehkou půdu (aby se květy mohly snadno zavrtat) a chráněné, slunné a teplé stanoviště (nesnese mráz). Množí se semeny, která se sejí v době, kdy již nehrozí mrazy. K pěstování však pochopitelně nelze použít pražené arašídy, ale jedině semena syrová.

Pěstuje se v několika kultivarech, které se zhruba dělí na 3 typy: Olejná (velká semena s vysokým obsahem oleje a nízkým obsahem bílkovin), stolní (drobnější semena s nižším obsahem oleje a vyšším obsahem bílkovin, důležitá je u tohoto typu chuť "oříšků") a hospodářská (tvoří přechod mezi předchozímu typy, často je využíván jako krmivo nebo zelené hnojení).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Anonym napsal(a) dne 1.7.2012:
Vážení přátelé-již 2 měsíce mě praskají koutky úst a bolí rozpraskaný jazyk. Vyzkoušela jsem již vše možné,ale nic.Včera mně osvítilo a potřela jsem koutky a jazyk a mandle olejem podz. olejné a nevěřila jsem.po 3.aplikaci-obrovská úleva a dnes ráno mě téměř nebolí v krku a koutky a jazyk taktéž.Tento olej na léčení všeho možného používal i významný americký léčitel /zemř. 1945/ E. Cayce-chvála mu.Takže aplikujte a budete nadšeni jako já. J. Vacková

Nemáte oprávnění psát komentáře.