Trojčlen1 trojlistý (Triphasia trifoliata2 DC., Tr. aurantiola3 Lour.) jest nízký, bohatě větevnatý strůmek nebo keř, jehož holé, zelené větve nesou trojčetné, krátce řapíkaté listy složené z kožovitých, vejčitých, celokrajných lístků nestejně velikých, an prostřední lístek jest mnohem větší nežli lístky postranní. Na spodině listů jsou malé trny (ztrnovatělé palisty) a z úžlabí vyrůstají bílé, libovonné květy v trojčetných svazečkách, řidčeji po jednom.
Co do složení podobají se květy trojčlenu poněkud květům citroníku - s nímž trojčlen patří do téže čeledi rostlin citronikovitých (Aurantiaceae). Mají nepatrný, trojzubý kalich, 3 korunní plátky, 6 tyčinek a svrchní semeník na podplodním terči, sužující se nahoře v jednoduchou čnělku.
Plody jsou ellipsoidické, trojpouzdré, nejčastěji červené bobule zvíci velikého angreštu, obsahující v sladké, lepkavé dužnině každého pouzdra po jednom semeni.
Trojčlen jest domovem ve Vých. Indii a v Číně, ale pro libovonné květy a chutné plody, které se pojídají obyčejně zadělány do cukru, pěstují jej také v jiných zemích tropických.
1Z řec. trojčetný, vzhledem k listům a květům.
2Lat. trifoliatus = trojlistý.
3Zdrob. od lat. aurantia = pomoranč, tudíž pomorančík.