Mangiva1 obecná (Mangifera indica L.) jest prostředně veliký, vždyzelený strom o silném tmavokorém kmeni a košaté, rozložité koruně, se střídavými, řapíkatými, podlouhle kopinatými až skoro vejčitými, 15-20 cm dlouhými, celokrajnými, lesklými, kožovitými listy.

 

Mangovník indický - Mangifera indicaDrobné, libovonné květy jsou sestaveny do bohatých, přímých, konečných lat. Mají 5listý kalich, žlutě načervenalou, 5plátečnou, pravidelnou korunu a 5 tyčinek vetknutých do žláznatého terče, z nichž však zpravidla jen jedna jest dokonale vyvinuta a plodná, ostatní jsou zakrnělé a jalové; výjimkou bývají též 2 tyčinky plodné. Střed květu zaujímá svrchní semeník, súžený na vrcholku v jednoduchou čnělku.

Připomínají tudíž květy mangivy svým složením poněkud květy škump (Rhus), s nimiž mangiva náleží do společné čeledi rostlin ledvinovníkovitých (Anacardiaceae).

Opylení květů obstarává hmyz. Z četných kvítků dospěje však v celém květenství jen malý počet v plody, ostatní opadají.

Plody jsou kulovaté, vejčité nebo ledvinkovité, posléze žluté peckovice zvíci slepičích až husích vajec; někdy však bývají ještě větší, dosahujíce váhy až 1 kg. Mají zlatožlutou, šťavnatou, chutnou dužninu a v ní ledvinkovité semeno zvíci žaludu, zahaleno v papírovité pecce a tím zajímavé, že obsahuje často místo jednoho klíčků několik (polyembryonie).

Planě roste mangiva v jižní Asii a na blízkých ostrovech. Pro chutné ovoce, jež obsahuje hojnost cukru a kyseliny citronové, pěstují však ji ještě s jinými druhy také v jiných horkých zemích. Jsouc pěstována a šlechtěna roste velice rychle, tak že již v 6. roce nese ovoce a v 10. roce dosahuje takových rozměrů jako u nás 30letá jabloň.

Plody - zvané mango - náležejí k nejlepšímu a nejzdravějšímu ovoci tropických krajin, ačkoli mají poněkud terpentinovou pachuť, na kterou si však člověk záhy zvykne. Jedí se buď syrové nebo rozmanitě upraveny. Semen, která chutnají jako hořké mandle, užívá se proti hlístům.

Pozn. Kromě mangivy indické dávají v tropech ještě jiné druhy mangiv jedlé, byť ovšem méně chutné ovoce, na př. mangiva vavřínová (M. laurina L.), jejíž ovoce dorůstá pouze velikosti švestek a při nemírném požívání způsobuje kožní vyrážku, a mang. smrdutá (M. foetida Lour.), jejíž plody hořce chutnají a nelibě páchnou, tak že Evropané si na ně nemohou zvyknouti.

1V Indii zovou plody tohoto stromu manga nebo mango. Mangifera = mango + ferro = nosím.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.