Nigella damascena - černucha damašská (černucha damascénská, černucha zahradní)

Syn.: Nigella coerulea, Nigella involucrata, Nigella elegans
Slovensky: Černuška damascénska

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

 

POPIS:

Jednoletá, 20 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha vzpřímená, lysá, větvená. Listy 2x až 3x zpeřené, úkrojky čárkovité. Listeny umístěny v přeslenu pod květem, tvarem podobné listům. Květy jednotlivé, modré, bílé nebo růžové. Plodem je nafouklá tobolka. Kvete v VI až IX.

PŮVOD:

Domovem je ve Středomoří (jižní Evropa, severní Afrika), u nás a pěstována spíše vzácně i zplaňuje.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se semeno (Semen cumini nigri) brzy po dozrání.
Droga obsahuje asi 35 % oleje, vonnou silici, glykosid melanthin, alkaloid nigellin. hořčinu, rutin a další látky.
Droga působí močopudně, žlučopudně, zmírňuje nadýmání, podporuje činnost slinivky, uvolňuje křeče hladkého svalstva (střev), zvyšuje tvorbu mateřského mléka a hubí střevní parazity (hlísty).
Podává se nejčastěji ve formě prášku (2x až 3x denně na špičku kulatého nože) nebo ve formě nálevu (2 čajové lžičky drcených semen se zalijí 0,5 l vroucí vody, luhuje se 15 minut a pije se v průběhu dne po polévkových lžících). POZOR: Při předávkování se mohou objevit žaludeční obtíže!

DALŠÍ UŽITÍ:

Semen černuchy se někdy užívá jako náhražky pepře, přidávají se do alkoholických nápojů, do octa, chleba apod. a oleje lisovaného ze semen se užívá v kosmetickém průmyslu při výrobě parfémů.

PĚSTITELSTVÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se barvou květů. Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, které vyhovuje spíše sušší, vápnitá a propustná půda a slunné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště (černucha špatně snáší přesazování) buď už na podzim nebo začátkem jara (březen, duben).

Nemáte oprávnění psát komentáře.