Larix decidua - modřín opadavý (modřín evropský)
Syn.: Pinus larix, Larix larix, Larix europaea, Larix polonica, Larix carpatica
Slovensky: Smrekovec opadavý
Čeleď: Pinaceae - borovicovité
POPIS:
Opadavý, jehličnatý, až 50 m vysoký strom. Kmen přímý, až 1,5 m v průměru, koruna štíhlá, kuželovitá, ve stáří často široká, na vrcholu zploštělá, koncové větvičky tenké, převislé. Borka tlustá, hluboce brázditá, šedohnědá, často červenohnědě skvrnitá. Jehlice ve svazečcích nejčastěji po 30 až 50, do 3 cm dlouhé, měkké, světle zelené, na podzim žloutnoucí a opadávající. Květy raší před nebo současně s jehlicemi, samčí šištice 5 až 10 mm velké, převislé, žluté, samičí 1 až 2 cm velké, s červenými listeny. Šišky vzpřímené, nerozpadavé, světle hnědé, cca 2 až 5 cm velké, dozrávají na podzim, ale na stromě zůstávají i po vysemenění ještě další 2 až 3 roky. Kvete v IV až V.
STANOVIŠTĚ:
Světlé lesy, preferuje půdy mírně zásadité, hlubší, mírně vlhké, roste ale i na půdách kamenitých, stanoviště slunné.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR byl zřejmě původní jen v oblasti na východ od Hrubého Jeseníku, po celém území je však v současnosti hojně pěstován. V původních porostech roste jen v Alpách, v části Karpat, v Sudetech a v Polsku, vysazen je však na mnoha dalších místech mimo původní areál rozšíření.
UŽITÍ:
- Modřínové dřevo je poměrně tvrdé, pružné a trvanlivé, užívá se zejména v nábytkářství a ve stavebnictví.
- Z modřínových pryskyřic se vyráběl tzv. benátský terpentýn.
- Je to okrasná dřevina často pěstovaná v parcích a větších zahradách.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Hanička napsal(a) dne 25.5.2015:
Mám 50 letý modřín, přerostl stavení. Lze tento strom zkrátit aniž by zahynul? V kterou roční dobu? Děkuji. H.
Renata Jandova napsal(a) dne 23.4.2015:
Prosín o radu před panelovým domem máme asi 40 let starý modřín vypadal nádherně ale posledních 5 let začal strádat,jeho jehličí je řítké ňekteré větve zústávají úplně holé proto vás prosím o radu jak mu pomoci.Předem dekuji
Martin napsal(a) dne 30.7.2010:
Prosím o radu. Před 6-ti lety jsem postavil RD a před něj sem do skalky zasadil (asi tak 5m od domu) modřín opadavý. Zasadil jsem jej tak blbě, že vedle něho (asi 1m) je borovice a z druhé strany (asi 2m) ozdobná vrba. Sázel jsem to bez zahradního architekta, nebylo dost peněz. Vůbec jsem neodhadl vzdálenosti mezi stromy a nyní vše fantasticky vzrostlo. Teď otázka: ten modřín je už asi 5m vysoký, co s ním? Zkrátiti ho, vysekat? Nemůže, když dorůstá takto velké výšky poté být nebezpečím pro dům. Myslím třeba i tím, že je přirozeným útočištěm pro ptáky,na ktéré mohou ze střechy domu pak útočit kočky, případně kuny. Díky za odpověď.
- Míša napsal(a) dne 12.8.2010:
Máme modřín na chatě u lesa, byl přibližně vzrostlý, jako ten Váš, riskla jsem to a začala ho tvarovat. Jeho větve mají tendenci růst do výšky i přes opětovné oříznutí. I do šířky ho udržuji v přijatelné fazoně (je u plotu) a suché větvičky olámu. Je z něj krásný okrasný strom, propouští částečně slunce a hezky se pod ním sedí na lavičce :-)
Už si dovolím být radikálnější, větvičky rostou rychle a hojně. (Ale vždycky ošetřím emulzí!)
Matej Šári napsal(a) dne 25.4.2010:
Prosím porate mi aké má má drevo:npr.tvrdé,ohibné...
jan koryák napsal(a) dne 3.5.2008:
prosím o radu-mám před domem/znojemsko/mořín opadavý a každý rok na jaře je jehličí napadáno škůdcem?,tvoří se malé bílé chomáčky,něco jako vlnatka krvavá.existuje nějaká ohrana?
- Dana Bočková napsal(a) dne 16.8.2008:
Zkuste postřik Mospilan, dostane se běžně. Jen co bude sucho, postřik aplikujte v koncentraci dle návodu. Po čtrnácti dnech bych ho opakovala.
Komentáře
nejsmev přátelském vztahu, tak se nemohu zbavit pocitu, že to dělají naschvál. Kde se můžu poradit co dál ?
Děkuji
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.