Laburnum anagyroides - štědřenec odvislý (štědřenec obecný, zlatý déšť)
Syn.: Cytisus laburnum, Cytisus pendulus, Cytisus penduliflorus, Laburnum vulgare, Genista laburnum
Slovensky: Štedrec ovisnutý (zlatý dážď)
Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)
POPIS:
Až 13 m vysoký, opadavý keř nebo strom. Větve zpočátku přitiskle chlupaté a zelené, později lysé, zelenohnědé až hnědé, kůra hladká. Listy střídavé, obvykle ve svazečcích po 2 až 6, řapíkaté, bez palistů, 3četné, lístky kratičce řapíčkaté, eliptické nebo vejčité, na vrcholu s nasazenou špičkou, na spodní straně přitiskle stříbřitě chlupaté. Květy v až 25 cm dlouhých hroznech, žluté, s hnědavou skvrnou na pavéze, květní stopky a kalich chlupaté. Lusk 4 až 6 cm dlouhý, nejčastěji se 2 až 6 semeny. Kvete v V až VI.
STANOVIŠTĚ:
Světlé lesy a jejich okraje, mýtiny, křoviny, kamenité stráně, na půdách vápnitých, často kamenitých, ale jinak bez specifických nároků, stanoviště světlé a teplé.
PŮVOD:
Zejména horské polohy jižní Evropy, od Francie na západě, po Balkán na východě, na severu po Maďarsko, u nás často pěstován a poměrně často i zplaňuje, takže může působit dojmem "původnosti".
JEDY A JINÉ OBSAŽENÉ LÁTKY:
V celé rostlině je přítomen zejména chinolizidinový alkaloid cytisin, který je chemicky podobný nikotinu, a také alkaloid laburnin. V semenech je cytisinu 1,5 až 3%, v sušených listech 0,3% a v květech okolo 2%. Dále je obsažen cholin, enzym ureasa, kyselina jablečná, v listech glykosid laurocerasin, v kůře pektin a v květech violaxanthin a peroxydasa.
Toxický je cytisin, otrava se objevuje velmi brzy po požití (cca za 30 minut) a projevuje se zvracením, průjmem, celkovou skleslostí, studeným potem, ospalostí nebo naopak blouzněním a halucinacemi, svalovými záškuby a křečemi, zorničky se rozšiřují, v těžkých případech se dostavují poruchy srdeční činnosti, zástava dechu a smrt, která může přijít ve velmi krátké době, někdy již během jedné hodiny. V drtivé většině případů však otrava nemá takto fatální důsledky, neboť štědřenec obvykle bývá ještě dříve, nežli se jeho účinné látky stačí vstřebat, spontánně a prudce vyzvracen. Nicméně otravy byly pozorovány zejména u dětí, které mohou zaměnit lusky štědřence za lusky hrachu nebo které ze zvědavosti okusují jeho nasládle chutnající větvičky. Uvádí se, že pro dítě tvoří smrtelnou dávku pouhá 2 semena (nebo 5 květů), takže otravy nelze rozhodně podceňovat a u postiženého je třeba vyvolat okamžitě zvracení (není-li spontánní), podat mu aktivní uhlí a co nejrychleji přivolat lékařskou pomoc.
LÉČITELSTVÍ A LÉKAŘSTVÍ:
V minulosti se užívalo natě při léčbě migrény, hysterie, melancholie, při otravě arsenikem a při léčbě jaterních chorob. V současnosti již se naštěstí štědřence v lidové medicíně neužívá (vyjma homeopatie). Pro lékařské účely se z lusků izoluje cytisin, který se používá např. v přípravcích na odvykání kouření.
DALŠÍ UŽITÍ:
- Pevné, tvrdé, snadno leštitelné, hnědočervené dřevo štědřence bývá občas užíváno k výrobě drobných řezbářských výrobků nebo hudebních nástrojů, v minulosti se z něj dělaly i oblouky pro kuše.
- V době 1. světové války se štědřenec užíval jako náhražka tabáku (na kuřáky působí podobně jako nikotin, u nekuřáků vyvolává - také podobně jako nikotin - nevolnost).
PĚSTOVÁNÍ:
Pěstuje se již asi od 16. století, v současnosti v několika kultivarech (převislé větve, žlutě nebo bělavě skvrnité lístky aj.). Na půdu není náročný, může být i kamenitá, preferuje sice zásaditou reakci, ale poroste i v půdě mírně kyselé. Stanoviště by mělo být slunné a teplé. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu prudce jedovatou, není vhodné ji vysazovat tam, kde se ve větším množství potulují dětí (mateřské školky, školy, dětská hřiště, sídliště apod.).
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Jarmila napsal(a) dne 28.5.2013:
Dobrý den. Myslela jsem si, že štědřenec je pouze druh trnovníku akátu, jsou si velice podobné. Je tomu tak či nikoli?
007zdenula napsal(a) dne 19.6.2010:
Dobrý den začátkem června jsem si zasadila štědřenec je na slunném místě a přesto mi nějak začal usychat listi žloutné a krouti se.Poradi mi prosím někdo co stím dělat děkuji
Filip napsal(a) dne 9.6.2010:
Skvělé dřevo na luky. Lepší už je snad jen tis.
Beránek Rostislav napsal(a) dne 4.7.2008:
Máme na Vysočině u chaty keř Štědřence, který řadu let dobře kvetl a nyní 2 roky je bez květů. V obci je více těchto rostlin a normálně kvetou, takže nejde o škody mrazem. Můžete poradit?
Bardonová Jana napsal(a) dne 19.6.2008:
Prosím o radu - přesedila jsem štědřenec koncem května a začal mi žloutnout, i když jsem ho zalévala. Chtěla bych poradit, zda ho lze ještě nějakým způsobem zachránit. Děkuji za radu.
Milan Vavřínek napsal(a) dne 2.6.2008:
Dobrý den,
máme na zahradě krásný vzrostlý štědřenec. Čekáme teď miminko a sousedé nás vystrašili, že je velmi jedovatý. Je jeho jed opravdu tak prudký, aby bylo nutné ho porazit????
Děkuji za radu.
Milan Vavřínek
- Olga Králová napsal(a) dne 7.6.2008:
Nemusíte ho nutně kácet, ale je potřeba udělat několik bezpečnostních opatření. Laburnu můžete odstranit boční větve s obrostem až do výšky minimálně 150 cm (později klidně i výš, laburnum dorůstá do velké výšky a pokud bude mít korunu větvenou až nad Vaší hlavou tím líp), jemu to nevadí a malé dítě do takové výšky už nedosáhne. Samozřejmost je odstraňování hrabáním spadlých listů a zralých lusků - to ovšem patří tak jako tak k běžné údržbě zahrady. Dále se mi osvědčilo od malinka zvykat děti na to, že ne všechno je k jídlu a větvičky a plody se v zahradě neokusují. Volnou hrou jsem je naučila, co na naší zahradě k jídlu je a co ne. Je to podobné jako s ostatními nebezpečnými věcmi, jako je bazén, sousedův hafan a frekventovaná silnice, děti se brzo naučí rozpoznávat nebezpečí, pokud jsou včas a důsledně varovány.
Komentáře
(Laburnum anagyroides vosii). Krásně kvetly. Vloni kvetl velmi málo a květy byly oproti předchozím létem hodně menší. Letos nezakvetly vůbec. Listy na výhonech bývají skroucené. Ptal jsem se zahradníka, který mi sdělil, že skroucení listu způsobují mšice. Já však jsem aplikoval přípravek na hubení škůdců.
Mohli byste mi poradit, aby tyto krásně kvetoucí rostliny opět kvetly.
Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem
Jan Věncek
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.