Salvia verticillata - šalvěj přeslenitá

Slovensky: Šalvia praslenitá

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha obvykle přímá, větvená, chlupatá, se 4 až 5 páry listů. Listy chlupaté, trojúhelníkovitě vejčité, zubaté, na řapíku většinou s 1 až 2 oddálenými úkrojky, horní listy přisedlé, dolní a přízemní listy řapíkaté, listy přízemní růžice za květu odumřelé. Lichopřesleny 10 až 30květé, kalich 2pyský, zelený až fialový, chlupatý, horní pysk 3cípý, dolní 2cípý, květy stopkaté, po odkvětu nící, 2pyské, růžovofialové až fialové, vzácně špinavě bílé, horní pysk na vrcholu mírně vykrojený, na vnější straně chlupatý, dolní pysk 2laločný, lysý. Kvete v VI až VII.

STANOVIŠTĚ:

Suché a výslunné trávníky, podél cest, lomy, náspy, rumiště, na půdách hlubších, těžších, vysýchavých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně v teplých oblastech, nejvíce na teplých a slunných lokalitách pahorkatin, v chladnějších oblastech roztroušeně, vzácně nebo zcela chybí, v jižních a jihozápadních Čechách vzácně nebo chybí. Celkově roste v Evropě na západě od Španělska, jihovýchodu Anglie a Německa, na východ až do evropské části Ruska, na jihu po Balkánský poloostrov a střed Itálie, mimo Evropu roste v Malé Asii, Sýrii, Íránu a na Kavkaze, zavlečeně i v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Občas užívána stejně jako šalvěj lékařská, vzhledem k odlišnému obsahu účinných látek by však neměla být zaměňována, hodí se zejména k zevnímu použití např. ke koupelím končetin při revmatismu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.