Saponaria officinalis - mydlice lékařská

Slovensky: Mydlica lekárska

Čeleď: Caryophyllaceae - hvozdíkovité (silenkovité)

 

POPIS:

Vytrvalá, často dlouze výběžkatá, 25 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo jen krátce vystoupavá, často červeně až fialově naběhlá. Listy obvykle zřetelně 3žilné, vstřícné, přisedlé, jen dolní krátce řapíkaté, špičaté, podlouhlé nebo eliptické, v řapík zúžené, celokrajné. Květenství mnohokvěté, květy 20 až 25 mm v průměru, bílé až narůžovělé, 5četné, v ústí se 2 zoubky. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Břehy, příkopy, podél cest, rumiště, meze, křoviny, na půdách kyprých, vlhčích, dusíkatých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně od nížin po podhorské oblasti (max. asi 680 m n.m.). Celkově roste v Evropě na severu až po Skandinávii, na východě přes Sibiř až na Dálný Východ, druhotně pak v mírném i subtropickém pásmu Severní i Jižní Ameriky.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kořen včetně oddenků a výběžků (Radix saponariae) ze 2 až 3 letých rostlin, jež se vykopávají nejlépe v období září až listopadu, případně brzy na jaře (březen až duben). Někdy se sbírá i nať a to na počátku květu. Po omytí studenou vodou se kořeny suší na dobře větraném místě a na slunci nebo za umělého sušení při teplotách do 60 °C.
Droga obsahuje velké množství saponinů (asi 5%), dále sacharidy, pryskyřice, sliz, kaučuk, basorin a minerální kyseliny.
Vzhledem k tomu, že saponiny ředí hleny v zanícených průduškách a zároveň působí antimykoticky i antibakteriálně, využívá se mydlice zejména při zánětu průdušek, kdy usnadňuje odkašlávání. Ve formě obkladů se používá na zanícené rány nebo se z ní připravují antirevmatické obklady. Pro vnitřní podání se nejčastěji připravuje ve formě odvaru (1 g drogy na šálek vody), jenž se podává nejvíce 3x denně v maximálně jednotlivé dávce 3 až 8 polévkových lžic. Odvaru lze použít i při kožních potížích, při ucpaných lymfatických cévách, při žloutence, dně, revmatismu či astmatu, pozitivně působí i při nemocech jater, sleziny a střev, při zahlenění hrtanu nebo při chronických kožních problémech. Mydlice lze využít i k regeneraci vlasů (1 až 2 polévkové lžíce drogy se vhodí do 1 l vařící vody, 15 minut se luhuje a po vychladnutí se vzniklým roztokem řádně propláchnou vlasy) či k vyčištění nečisté (trudovité) pleti (1 polévková lžíce natě nebo listů mydlice se luhuje přes noc v šálku podmáslí, ráno se trochu ohřeje a jemně se vtírá do pokožky obličeje).

DALŠÍ UŽITÍ:

Dříve se mydlice používala k odmašťování vlny, k praní a mytí, v současnosti jsou mydlicové saponiny využívány při výrobě zubních past a čistících prostředků, které se používají např. při restaurování velmi choulostivých starých tapet nebo oděvů. 

PĚSTOVÁNÍ:

Vedle přírodní formy se mydlice pěstuje i ve formách plnokvětých s květy růžovými nebo bílými. Vyžaduje vlhčí a výživnou půdu, stanoviště by mělo být slunné. Někdy roste značně expanzivně, takže může vytlačovat okolní rostliny. Množí se obvykle dělením trsů.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

jarmila napsal(a) dne 10.6.2012:
Mydlicu pedstujem už 3 roky, je nádherná ked kvitne, no neviem, či ju môžem ostrihať po odkvitnutí. Poradíte mi,prosím.Dakujem.

Vera napsal(a) dne 31.8.2011:
Ja mam pocit, ze ta sama rostlina roste babicce (dnes uz jen jeji dceri) na zahradce, ale maji i jine barvy kvetu - bilou, nebo neco mezi cervenou a fialovou. A docela me prekvapuje, ze takovou krasku mame na dosah ruky a nic o ni nevime.

  • vláďa napsal(a) dne 31.8.2011:
    Vážená paní mydlice je i vyšlechtěná krásná plnokvětá dekorativní květina která kvete buď bíle nebo růžově

  • Josef napsal(a) dne 8.11.2013:
    Taky podobně vypadají Phloxy.

plavčik napsal(a) dne 15.7.2011:
Mám chatu na Sázavě a Mydlici využívám léta,vřele doporučuji.Na vše co se od ní očekává!Obvzláště pak tonikum na čištění pleti,oceňuje jak dcera,tak moje pani.

Bj9 napsal(a) dne 25.11.2008:
Co je pravdy na tom, že se tato rostlina používá k výrobě chalvy?

  • Jiří Kuntoš napsal(a) dne 12.10.2009:
    Ano, v některých zemích (např.Izrael nebo Libanon) se přidává do halvy jako emulgátor - usnadní spojení tuku (mletý sezam) s vodou (cukrovy sirup). Ale jde to i bez ní, jen je pak halva drobivější.

  • Světlana napsal(a) dne 23.8.2014:
    Ano, dělá se s její pomocí bílý karamel, který se pak vmíchává do mletých semínek. Tak vzniká chalva.

Ludmila Kouřilová napsal(a) dne 15.7.2008:
Moje cesty přírodou jsou víc než řídké.Trvalo dlouho, než jsem se dověděla, jak se rostlina jmenuje, protože velké množství této léčivky se objevuje, jak u cest luk, lesních porostů, i opuštěných polí a těch přibývá. Zase uplynula nějaká doba, než jsem se do hloubky zeptala, na co mydlice asi je a jsem překvapená. Líbí se mně květy, ale daleko účinnější jsou kořeny a na ty si musím počkat na září. Nejlépe je vše vyzkoušet na sobě. Čistící účinky si lehce zapamatuji, kvůli mýdlu, zkusím i lodyhu a začátek květů na očistu pokožky, děkuji za dobré rady a vynikající Fotografický herbář, určitě přispěji i svojí foto a místem odkud si mydlici přinesu. . . . LudKou

Komentáře   

Anca48
# Odp.: Saponaria officinalis - mydlice lékařskáAnca48 2017-04-29 13:49
Kdo používáte mydlici, je možné ji nasušit a pak postupně z sušené připravovat čistící směsy?
Svatava
# Mydlice lékařská pro výplach střevSvatava 2016-08-02 10:38
Mydlice lékařská se v lidovém léčitelství používá na odvar, který se aplikuje klystýrem do střeva. Má výborné detoxikační vlastnosti a střevo se tak dokonale vyčistí. Klystýr s mydlicí lékařskou stačí použít dvakrát ročně.

Nemáte oprávnění psát komentáře.