Mamej1 americká (Mammea americana L.) jest pěkný, až 20 m vysoký strom z čeledi rostlin perepovitých (Clusiaceae), kterým z našich rostlin nejbližší jsou třezalky (Hypericum). Má silný kmen a rozloženou korunu, jejíž mladé, 4hranné větévky jsou hustě porostlé vstřícnými, kratičce řapíkatými, vejčitými, celokrajnými, kožovitými, průsvítavě tečkovanými listy.

Mamey americký - Mammea americana

Složení úhledných, mnohomanželných květů, které vyrůstají v paždích listů, jest takové: 2klaný kalich, veliká, 4-6plátečná, bílá, vonná koruna, mnoho tyčinek a svrchní semeník súžený v krátkou čnělku, rozdělující se nahoře ve dvě lupenité blizny.

Plody jsou kulovaté peckovice v průměru až přes 1 dm široké. Mají velice hořkou, pryskyřicí proniknutou, posléze žlutohnědou slupku, ale lahodnou, žlutou dužninu, ve které jsou uloženy 2-4 jednosemenné pecky.

Mamej jest domovem v Západní Indii; pěstuje se však též hojně na pevnině tropické Ameriky.

Dužnina zralých plodů - „mamejových jablek“ - pojídá-li se čerstvá a syrová, chutná jako broskve; proto se říká plodům mamejovým jinak broskve ze San Dominga, broskve jihoamerické. Plody mamejové nepojídají se však pouze čerstvé, syrové, nýbrž také rozmanitě upravené. V některých krajinách z nich dovedou připravovati chutné mamejové víno, do něhož přidávají často šťávy ronící se z mamejových větví.

Také vonných květů mamejových se upotřebuje: vyrábí se z nich lihový destillát, známý pode jménem kreolského likéru (eau de Créole).

1Tak zovou strom i ovoce jeho domorodci v Americe.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.