Rhinanthus minor - kokrhel menší

Slovensky: Štrkáč menší

Čeleď: Orobanchaceae - zárazovité

 

POPIS:

5 až 60 cm vysoká, jednoletá bylina. Lodyha přímá, často fialově čárkovaná, ze dvou stran řídce chlupatá, obvykle větvená. Listy úzce eliptické až kopinaté, vroubkovaně pilovité, krátce chlupaté. Listeny trojúhelníkové, zubaté, někdy červeně nebo fialově naběhlé. Květní kalich za květu vejcovitý, za plodu nafouklý, s tupě špičatými cípy, lesklý, lysý, zelený nebo červeně či rezavě naběhlý. Koruna žlutá, 10 až 16 mm dlouhá, korunní trubka téměř rovná, horní pysk vyklenutý, končící 2 obvykle bělavými cípy, horní pysk od dolního oddálený, takže ústí koruny je otevřené. Kvete v V až VI.
Kokrhel je poloparazitická rostlina, na jeho kořenech se vytváří přísavky, kterými se přichycuje na kořeny sousedních rostlin, z nichž vysává živiny a vodu.

STANOVIŠTĚ:

Louky, pastviny, trávníky, okraje cest a lesů, vzácně jako polní plevel. Roste na různých půdách, preferuje však půdy slabě kyselé, vlhčí, nevápnité a na živiny chudší.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR na celém území hojně. Celkově v celé Evropě vyjma nejjižnějších částí Pyrenejského, Apeninského a Balkánského poloostrova, dále roste na Islandu, v jižním Grónsku a v jihovýchodní Kanadě.

JEDY:

Kokrhel patří mezi slabě jedovaté rostliny, obsahuje toxickou iridoidní sloučeninu aukubin, která má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.