Lychnis flos-cuculi - kohoutek luční

Syn.: Silene flos-cuculi

Slovensky: Kukučka lúčna

Čeleď: Caryophyllaceae - hvozdíkovité (silenkovité)

 

POPIS:

Dvouletá až vytrvalá bylina, 20 až 60 cm vysoká. Lodyha přímá. Přízemní a dolní lodyžní listy úzce podlouhlé až obkopinaté, na bázi klínovité nebo v řapík zúžené, střední a horní lodyžní listy menší a přisedlé. Květenství je vidlan, květy tmavě růžové až červené, korunní lístky 4klané. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké až mokré louky, příkopy, světliny, mokřady, preferuje půdy hluboké, výživné, humózní, hlinité, s neutrální až mírně kyselou reakcí, na lukách se vyskytuje na nejvlhčích místech, je ukazatelem vysoké hladiny podzemní vody.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin až do hor hojně, v nejvyšších oblastech jen ojediněle, v důsledku přeměny luk v ornou půdu a v důsledku meliorace však nalezišť ubývá. Celkově roste v Evropě včetně Islandu, v západní a střední Sibiři, druhotně rozšířen v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba lychni) a to v červnu až červenci.
Obsahuje saponiny, trochu alkaloidů, vitamin C, třísloviny a zřejmě i nějaké fytoncidy, z hlediska chemického však není dokonale prozkoumána.
Tlumí děložní krvácení (užívá se proto při dlouhé nebo silné menstruaci), podporuje vykašlávání (lze využít např. při léčbě bronchitidy), lihové tinktury působí značně antibioticky (zejména na streptokoky, zlatý stafylokok a proteus vulgaris), zevně se užívá na hojení ran a bércových vředů, údajně působí i jako antirevmatikum a prostředek zvyšující plodnost.

PĚSTOVÁNÍ:

Byť ne často, přesto je občas kohoutek luční pěstován i na zahradách (zejména jeho plnokvěté odrůdy). Vyhovuje mu vlhká až bažinatá půda nebo umístění např. na břehu jezírka.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Karolína Absolonová napsal(a) dne 7.4.2009:
Kohoutek luční lze úspěšně pěstovat i doma v květináči. Nám před několika lety sám vyrostl v květináči a každý rok bohatě kvete. Letos úspěšně přežil i přesazení a je to naše nejvitálnější pokojovka.

Nemáte oprávnění psát komentáře.