Silene latifolia - silenka širolistá (knotovka širolistá, bílá, luční)

Syn.: Melandrium album, Melandrium pratense, Silene alba
Slovensky: Knotovka biela

Čeleď: Caryophyllaceae - hvozdíkovité (silenkovité)

 

POPIS:

Vytrvalá, jednoletá nebo ozimá, 25 až 80 cm vysoká, dvoudomá bylina. Lodyha obvykle jediná, na bázi s růžicemi listů, alespoň v horní části větvená, chlupatá, pod květenstvím žláznatě chlupatá. Listy chlupaté, přízemní eliptické až obvejčité, řapíkaté, lodyžní listy eliptické nebo kopinaté, špičaté, přisedlé. Květenství vidlan přecházející ve vijan, květy jednopohlavné, kalich chlupatý a žláznatý. Kalich samčích květů často nafialovělý, 10žilný, kalich samičích květů 20žilný, obvykle zelený. Korunní lístky dvouklané, bílé, vzácně světle růžové. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, podél cest, pole, světlé křoviny, preferuje půdy hlubší s dostatkem dusíku.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR v teplejších a středních polohách hojně, v horách roztroušeně až vzácně. Celkově roste v Evropě, severní Africe, západní a střední Sibiři, druhotně na Dálném Východě, v Severní Americe a pravděpodobně i v Austrálii a na Novém Zélandu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Honza napsal(a) dne 17.2.2009:
Né moc lidí ví, že tato rostlinka dokáže odstranit nekteré druhy bradavic
recept: z ještě zelené tolky se vyjmou semena, která se rozetřou nožem na kašičku a tou se potírá vymydlená bradavice jednou denně až do úplného zmizení. To netrvá déle jak týden. Neúčinkuje ovšem na každou bradavici, nutno vyskoušet.

Nemáte oprávnění psát komentáře.