Faucaria tigrina - Faukárie (tygří tlamička)

Syn.: Mesembryanthemum tigrinum

Čeleď: Aizoaceae - kosmatcovité

Popis:

Drobná, sukulentní bylina sestávající většinou jen z několika řad nad sebou vyrůstajících listů, pouze starší jedinci někdy vytváří i krátký stonek. Její listy jsou vstřícné, přisedlé, silně dužnaté, kosočtverečné a na průřezu trojúhelníkovité, s bílými vystouplými skvrnami, na okraji s dlouhými a měkkými štětinami. Vzhled jejích listů poněkud připomíná rozevřenou tlamu nějakého predátora (podle některých žraloka, podle jiných tygra, čemuž odpovídá i její rodové jméno, neboť faucaris znamená "podobný tlamě"). Květy vyrůstají ze středu listové růžice, mívají okolo 5 cm v průměru (takže zakrývají téměř celou rostlinu), jsou oboupohlavné,  žluté, uprostřed bělavé, s velkým množstvím úzkých a dlouhých okvětních lístků. Kvete od podzimu do počátku zimy. Plodem jsou tobolky.

Rozšíření:

Roste pouze na samém jihu Afriky v provincii Jižní Kapsko (JAR), kde se vyskytuje v podrostu na písčitých, suchých půdách nebo mezi skalami. V této oblasti teploty během zimy jen výjimečně klesají pod bod mrazu a během léta a podzimu tu bývá i nad 30 ºC.

Pěstování:

Nepříliš náročná rostlina. Vyhovuje jí propustná, písčitá zemina a slunné umístění (alespoň po část dne by měla být vystavena přímému slunečnímu záření). Během léta může být pěstována venku, v zimě jí pak lze umístit buď do prostor s teplotami okolo 20 ºC (16 až 22 ºC) a při tom jí velmi občasně a mírně zalévat, nebo jí uložit do chladnějšího prostředí (5 až 10 ºC) a ponechat jí téměř bez zálivky. V ostatních obdobích se zalévá vždy až po vyschnutí substrátu, nejvíce od poloviny léta do podzimu, kdy přichází její hlavní vegetační období (na jehož konci obvykle také kvete). Množí se převážně semeny, méně často odnožemi. Semena se sejí do propustného substrátu (tj. např. s přídavkem písku nebo pemzy nebo obojího) a zasypávají se jen tenoučkou vrstvičkou jemného písku, která v několika prvních dnech po vysetí musí zůstat stále mírně vlhká (proto je dobré květináč překrýt kupříkladu fólií či tak podobně). Semena klíčí zhruba za týden.

Nemáte oprávnění psát komentáře.