Drosera rotundifolia - Rosnatka okrouhlolistá
Slovensky: Rosička okrúhlolistá
Čeleď: Droseraceae - rosnatkovité
Popis:
Vytrvalá, hmyzožravá bylina s přízemní listovou růžicí. Její listy jsou obvykle k zemi přitisknuté, dlouze řapíkaté, s čepelí okrouhlou až ledvinovitou, na spodní straně lysou, na svrchní s hustými, stopkatými červenými žlázkami (tentakulemi), které se na slunci třpytí jako rosa (proto "rosnatka") a které vylučují lepkavou tekutinu, pomocí které rostlina loví drobný hmyz, který následně trávicími enzymy rozloží. Květní stvol vyrůstá z prostředka listové růžice, je do 20 cm dlouhý, zpočátku stočený, později přímý. Květy jsou uspořádány v chudokvětém vijanu, jsou 4 až 5četné, stopkaté, bílé, korunní lístky jsou jen asi 5 mm velké. Plodem jsou vejcovité tobolky. Kvete v VI až VIII.
Listová růžice před zimou odumírá a namísto ní se vytváří přezimující pupen (hibernakulum), který je tvořen nahloučenými základy mladých listů připravenými pro růst v další vegetační sezóně.
Stanoviště:
Rašeliniště, rašelinné louky, vrchoviště, prameniště, na půdách mokrých, kyselých, s nízkým obsahem živin a kyslíku, ale s vysokou hladinou spodní vody.
Rozšíření:
V ČR roste roztroušeně až vzácně v pohraničních horách a chladnějších pahorkatinách, místy však zcela chybí, v teplých oblastech je až na malé výjimky již téměř vyhynulá (vlivem meliorací i jejího sběru jako léčivky v minulosti). Celkově roste na severu po Grónsko, Island, Faerské ostrovy, arktické a subarktické oblasti Sibiře, sever Japonska a Severní Ameriky, na jihu ostrůvkovitě v horách Středozemí, v Americe zhruba po sever USA.
Léčitelství:
Sbírá se nať, tj. téměř celá rostlina (Droserae herba).
Obsahuje třísloviny, pryskyřice, enzymy, glukosu, flavonové glykosidy, organické kyseliny (jablečnou, citronovou, mravenčí, gallovou, máselnou, propriovou), stopy kyanovodíku, vitamin C, žlutá a červená barviva, fytoncidní látky, flavonoidy (kampferol, myricetin, kvercetin, hyperosid ... ), karotenoidy, pryskyřice.
Užívá se jako prostředek antisklerotický, dále odhleňuje průdušky, působí močopudně a mírně snižuje krevní tlak. Dříve se užívala také při očních zánětech, na bradavice, pihy a při neplodnosti.
Podává se nejčastěji formou tinktury, jako čaj spíše ve směsích nežli samostatně (mimo jiné i z důvodů cenových, protože se vzhledem k její vzácnosti jedná o bylinu dražší).
Není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani k dlouhodobému užívání.
Pozn.: Dříve se z rosnatky vyráběl likér zvaný rosolka.