Bryonia alba - posed bílý

Syn.: Bryonia nigra
Slovensky: posed biely

Čeleď: Cucurbitaceae - tykvovité

 

POPIS:

Vytrvalá, jednodomá, až 7 m dlouhá popínavá bylina. Listy jsou řapíkaté, dlanitolaločnaté, nejčastěji s 5 laloky, které jsou nepravidelně zubaté nebo pilovité. Květy jsou 5četné, samčí vyrůstají v dlouze stopkatých vrcholících z úžlabí listů v dolní části rostliny, jsou žlutobílé se zeleným žilkováním, asi 1 cm v průměru, tyčinek je 5, z nichž jedna je volná a ostatní jsou srostlé po 2. Samičí květy vyrůstají na krátce stopkatých hroznech v horní části rostliny, jsou žlutobílé, v průměru jen o málo menší než květy samčí, semeník je složen ze 3 plodolistů, čnělky jsou 3. Plodem je kulovitá, asi 8 mm velká, za zralosti černá bobule. Kvete v VI až VII.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste v teplejších oblastech hojně, od středních poloh výše roztroušeně (max. asi 760 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na východě až po střední Asii, v Evropě však kromě její jihovýchodní části pouze zplaněle.

STANOVIŠTĚ:

Křoviny, ploty, zahrady, sady, okraje lesů a cest, na půdách vlhčích, výživných, hlinitých.

JEDY:

Celá rostlina (nejvíce však v kořenech) obsahuje alkaloidy, glykosidy bryonin a bryogenin, pryskyřice, třísloviny, fytosterin a stopy silice, v plodech je obsaženo barvivo lykopin a v semenech saponiny.
Šťáva posedu působí dráždivě, na pokožce vyvolává zčervenání, po delší době i puchýře a záněty. Po požití se objevuje zvracení a průjem spojený se silnými kolikovitými bolestmi, může rovněž dojít k útlumu dýchacího a vazomotorického centra a zánětu ledvin. Otravy byly pozorovány u koní a ovcí, u lidí nejčastěji po záměně plodů posedu za jedlé ovoce. Uvádí se, že smrtelná dávka pro dospělého člověka je zhruba 40 bobulí, u dětí jen 15.

LÉČITELSTVÍ:

V minulosti se užívalo kořene posedu jako velmi silného projímadla, emetika (lék vyvolávající zvracení), diuretika (vyvolává zvýšenou tvorbu moči) nebo jako lokálně dráždivé látky při revmatických bolestech. Vzhledem k toxicitě rostliny však bylo od jejího užívání v současnosti opuštěno.

Nemáte oprávnění psát komentáře.