Echinochloa crus-galli - ježatka kuří noha

Slovensky: Ježatka kuria noha

Čeleď: Poaceae - lipnicovité (trávy)

 

POPIS:

Jednoletá, 30 až 100 cm vysoká, řídce trsnatá bylina (tráva). Stébla jsou přímá, hladká, pouze v kolénkách s chomáči chlupů. Listy úzce čárkovité, max. 20 mm široké a až 35 cm dlouhé, měkké, na okrajích drsné a zvlněné, jazýček chybí. Květní laty vzpřímené nebo převislé, 5 až 20 cm dlouhé, jsou složené z několika hustých, zelených nebo nafialovělých klásků, jejichž větve jsou štětinatě drsné. Horní pleva je krátce až velmi dlouze osinkatá, zbyle dvě jsou hrotité, všechny na povrchu drsné. Plodem je obilka. Kvete v VII až X.

STANOVIŠTĚ:

Pole, zahrady, vinice, rumiště, bahnité náplavy nebo příkopy, břehy rybníků, na půdách vlhčích až trvale mokrých, lehčích, výživných.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je pravděpodobně ve Středomoří, zavlečena však byla do téměř celého světa. V ČR roste dosti hojně od nížin po pahorkatiny, proniká ale i do vyšších poloh.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Anonym napsal(a) dne 26.9.2010:
Zkusila jsem ji dát andulkám, můžou se z ní taky zbláznit, jak ji žerou.Stonky,listy i klasy.

prateta napsal(a) dne 26.9.2008:
Tahle ježatka před třemi lety začala růst v Modřanech na sídlišti na počůraném trávníku okolo jedné jediné lavičky. Psí zálivka jí vyloženě svědčí. Napadlo mě ji utrhnout a přinést domácímu ptactvu (po umytí). Andulky o ni příliš nestojí, ale kanár z ní naprosto šílí. Myslím, že nic neozobává raději než čerstvé klásky ježatky. Dokonce raději než čerstvé klásky jitrocele velkého, a to už je co říct.

  • Blaha napsal(a) dne 13.7.2010:
    Máte li těch kanárů dost, koupím je. Ja tu mrchu nemůžu dostat s pozemku.

Nemáte oprávnění psát komentáře.