Actinidia chinensis - aktinidie čínská (kiwi)

Syn.: Actinidia deliciosa
Slovensky: Aktinídie čínska (kiwi)

Čeleď: Actinidiaceae - aktinidiovité

 

POPIS:

Dvoudomá, jen zřídka jednodomá, opadavá, velmi rychle rostoucí dřevitá liána, která dosahuje délky až 30 m. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, plstnaté, vejčité až srdcovité, na vrcholu zašpičatělé, až 20 cm velké. Květy jsou bílé až žlutavé, samičí okolo 5 cm v průměru, vyrůstají nejčastěji samostatně v úžlabí listů, vykazují znaky obou pohlaví, avšak tyčinky jsou jen málo funkční, neboť jejich pyl bývá jen zřídka klíčivý (existují však i odrůdy, které jsou schopny samosprášení), semeník je zduřený, čnělka je paprskovitě uspořádána, samčí květy jsou drobnější a nejčastěji vyrůstají po třech opět z úžlabí listů. Plodem je mnohosemenná bobule dobře známá jako ovoce kiwi. Kvete v V až VI, plody v našich podmínkách dozrávají v X až XII.

PŮVOD:

Původní je ve východní Asii, odkud byla kolem roku 1900 introdukována na Nový Zéland, kde se v průběhu následujících desetiletí podařilo vypěstovat velmi kvalitní odrůdu, pro kterou byl dle australského endemického ptáka kiwi zvolen název Kiwi-fruit. V současnosti je aktinidie pěstována v mnoha částech Asie, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Americe (USA), v jižní Evropě (Francie aj.), okrajově i u nás.

UŽITÍ:

Jak je všeobecně známo, plody aktinidie jsou jedlé. Pojídají se čerstvé, ale lze je použít i na přípravu kompotů, džemů, sirupů, likérů, čajů, do zmrzlin, do salátů apod. Je možné je i sušit. Jejich velkou výhodou je, že jsou velmi trvanlivé, takže dobře snáší i přepravu z dalekých krajů.

LÉČITELSTVÍ:

Plody kiwi se používají pro svůj vysoký obsah vitamínu C jako prostředek zvyšující obranyschopnost organizmu. Berou se čerstvé, sušené nebo ve formě šťávy či kompotu. Ve 100 g dužiny obsahují až 400 mg vitaminu C. Dále jsou přítomny bioflavonoidy, vitaminy skupiny B, provitamin A a řada stopových prvků (draslík, vápník, hořčík, železo).

PĚSTOVÁNÍ: 

  • Většina odrůd aktinidie je dvoudomých, takže chceme-li se dočkat plodů, je nutné pěstovat samičí i samčí jedince. Ani tehdy však není záruka, že dojde k opylení, neboť se může stát, že se obě pohlaví ve svém kvetení časově minou (např. samičí rostlina vykvete až v době, kdy je samec už odkvetlý). Z tohoto důvodu je výhodnější pěstovat buď rostliny roubované oběma pohlavími nebo odrůdy samosprašné (což jsou vlastně původně samičí jedinci, u kterých se podařilo "oživit" produkci pylu).
  • Aktinidii vyhovuje slunné nebo jen slabě přistíněné stanoviště a dostatek vláhy. Protože koření mělce, je dobré pokrýt půdu kolem kořenů vrstvou mulče, aby nevysychala. Půda by měla být lehčí, humózní, propustná, písčitá, mírně kyselá (s asi 20 % rašeliny) a nevápnitá. Mladé rostliny (do věku cca 3 let) snesou mráz pouze do -6 °C, takže je nutné je na zimu chránit. Starší rostliny vydrží dle literatury mrazy až do -15 °C, dle mých zkušenností však však snesou jen s minimálními škodami v podobě umrzlých konců mladých větévek i teploty okolo -20 °C.
  • Plody se sklízí v plné zralosti, tj. v době, kdy jejich slupka mírně pruží, v našich podmínkách to bývá nejčastěji během listopadu. Nezralé plody je možní skladovat i několik měsíců při teplotách mezi 1 až 5 °C a vzdušné vlhkosti 90 %. Při pokojové teplotě pak během několika dní dozrají.
  • Aktinidie se množí semeny nebo řízkováním. Semena se sejí po zimním uložení ve vlhku a chladnu (např. ve vlhkém písku) na jaře, klíčit začínají při teplotách okolo 20 °C. Na jaře a na začátku léta je možné aktinidii množit zelenými řízky, které se odřezávají se 3 až 4 očky a sází se do substrátu o teplotě 20 až 25 °C za vlhkosti vzduchu 90 až 95 %. Stejným způsobem je lze množit i během léta polovyzrálými řízky. Ani během zimy se však nemusíme rozmnožování zříkat: v tomto období použijeme 20 až 30 cm dlouhé dřevnaté výhony, které se zhruba do poloviny zapichují do mírně vlhkého substrátu a udržují se při stálé teplotě kolem 19 °C. - K podpoře tvorby kořenů je samozřejmě dobré ve všech těchto případech použít kořenový stimulátor.
  • Aktinidie začíná plodit ve věku 4 až 10 let, plodí po dobu přibližně 40 let a dožívá se stáří okolo 50 roků.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Milada Janáková napsal(a) dne 23.8.2012:
Dobrý den,
před pár lety jsem koupila v zahradnictv kiwi. Vyrostl popínavý keř s jasně zelenými listy, které jsou hladké bez chloupků. Plody jsou hrozny s červenými bobulkami o velikosti 6-7 mm. V hroznu je asi 7 bobulek. Každá kulička obsahuje 1 pecičku. Chuťově jsou natrpklé. Přezimuje dobře. Prosím o radu, co to je za kiwi a zda je jedlé.
Děkuji.

Hana Procházková napsal(a) dne 16.5.2012:
Dobrý den.Před 8mi lety jsem dostala sazenici koupenou v nějakém marketu jako samosprašnou.Loni mi kvetlo prvně,a samozřejmě z květů nebyly žádné plody.Na této stránce jsem zjistila,že ta moje je samička,a že(bohužel)bez samčí rostliny se plodů nedočkám.Sháním proto samečka.Nemáte,prosím,někdo přebytečnou samčí sazeničku?Koupím.Děkuji předem za odpověď.Hanka

  • Písařík napsal(a) dne 13.6.2013:
    Svatý kopeček u Olomouce, zahradnictví.
    Před několika lety jsem koupil sazenici samčí rostliny, trvalo 5 let než zakvetla.
    Přesnější adresu neznám, ale možná na webu a nebo se doptáte v místě.
    Písařík

Míra napsal(a) dne 19.3.2012:
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak daleko od sebe by se měly tyto rostliny sázet od sebe, pokud chci vytvořit živý plot. Cca na 10m živého plotu potřebuji kolik rostlin ?
Děkuji Míra.

Vladimír ok napsal(a) dne 20.1.2010:
Pořiďte si radši odolné druhy A. arguta a kolomikta ušetříte si zlamání, vím o čem mluvím. Tyto druhy nezmrzají a dříve plodí (kolomikta-srpen, arguta-září říjen).

Lukáš Kaňok napsal(a) dne 1.1.2010:
Uctivá poklona všem znalcům rostlin!!
Moje babička má výše uvedenou rostlinu na zahrádce. Když jsme společně na internetu hledali fotografie tohoto druhu kiwi, objevili jsme pouze rostliny s bílými květy. To její kiwi ale kvete oranžově, jak je to možné? Jde snad o jiný druh aktinidie? O jaký? Nebo jde o změnu způsobenou podmínkami, ve kterých rostlina vyrůstá? Zná někdo z Vás odpověď?
Jakoukoli reakci vítám a předem za ni děkuji.
Přeji všem úspěšný rok 2010!

jiřina deklevová napsal(a) dne 10.6.2009:
Prosím o radu. Máme již 5 let actinidii deliciosa, zakoupená v Hornbachu jako samosprašná. V letošním létě krásně rozkvetla. Zastřihla jsem dle návodu větvičky za 2. listem. Čmeláci a včely se snižili, květy odkvetly a teď celé opadávají. Hnojila jsem na jaře hnojivem pro drobné bobulovité ovoce ale velmi mírně. Vláhy má dostatek, je zamulčována a roste na jižní až jihozápadní straně na pergole. Tolik jsme se těšili na první plody po tolika letech a zase zklamání. Můžete poradit, v čem je chyba?

Miroslav Frič napsal(a) dne 6.6.2009:
Dobrý den, potřeboval bych zjistit, zda-li mám aktinidii čínskou a jestli se jedná o samičky nebo samečky. Obě rostliny mají úplně stejné květy. Byly kdysi kupovány jako jeden samec a jedna samice. A letos poprvé kvetou. Mohu někam poslat fotografie?
Děkuji, M. Frič, Brno

  • Lisník Ladislav napsal(a) dne 23.6.2009:
    Všechny květy v těchto ukázkách jsou samičí, tedy po opylení budou mít plody. Tyto květy mají uprostřed kulovitou bliznu, zárodek budoucího plodu.Zcela je to zřetelné na třetím obrázku shora. Samčí rostliny nemají bliznu a mají jen tmavé pylové pestíky.
    s pozdravem Lisník

Vlastik H. napsal(a) dne 13.5.2009:
Zdravím všechny kiwisty.
Také mám na zahrádce několik čínských actinidií, ale bohužel kvetou jen samí samečci a žádná samička se nechce ukázet ve své kráse. Nejsem si jist, zda-li vůbec nějaká samička se v mé péči nachází.
Našel by se někdo mezi Vámi,kdo by mi mohl nabídnout nějakou samičí rostlinku tohoto druhu?( jsem z liberecka)
Děkuji za odpověď a vitamínům zdar
Vlastik

  • Miroslav Frič napsal(a) dne 6.6.2009:
    Dobrý den, nevím, asi Vám nepomůžu, protože mi letos poprvé rozkvetly dvě asi před pěti lety koupené kiwi, které měly být páreček, ale kvetou obě úplně stejně. Nemají pyl takže si myslím, že jsou to samičky. Jenže nemám porovnání, takže prosím, pokud byste mi mohl poslat třeba nějaké fotografie nebo jinak mi poradil, jak je rozpoznám, byl bych rád. Kdyby to byly samičky a kdyby z toho šlo něco uříznout a naroubovat, klidně Vám to poskytnu. Jsem sice z Brna (ovšem narozen v Kosmonosích a bydlel jsem v Bělé pod Bezdězem), ale občas něco tvoříme v Bombardieru v České Lípě, takže do vašeho kraje někdy i zavítáme.
    Díky.
    Mirek Frič, Brno, tel 603 204 290

  • jana napsal(a) dne 13.6.2009:
    Dobrý den Vlastíku,
    koupila jsem v Teplicích roslinku KIWI-samičku a sháním samečka. Ráda bych se s vámi podělila o naše "děti". Začínám s jejich pěstováním a tak na internetu hledám informace k jejich pěstování a objevila jsem Váš dotaz.
    Plánuji cestu do Děčína 16.6. a 25.6., pokud by Vám termín vyhovoval, dejte vědět ( můj mobil 604 31 32 43) a mohli bychom si "děti" předat.
    Zdraví
    Jana

Jaroslava Tománková napsal(a) dne 20.5.2008:
Dobrý den mám takový dotaz maám kiwi velkoplodé nevím přesně co je to za odrůdu .Letos prvně kvete , mám dvě holky a jednoho kluka ,takže je naděje že budu mít úrodu jsou obalené mám znich velkou radost , ale mám obavy jestli dozrajou kdyby někdo měl zkušenosti děkuji

Nemáte oprávnění psát komentáře.