Tanacetum parthenium - řimbaba obecná, kopretina řimbaba

Syn.: Pyrethrum parthenium, Chrysanthemum parthenium
Slovensky: Rimbaba obyčajná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, až 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, hranatá. Dolní listy řapíkaté, horní přisedlé, široce vejčité, se 2 až 5 jařmy peřenoklaných úkrojků. Květy v koncových úborech uspořádány v chocholičnaté latě, trubkovité květy žluté, oboupohlavné, jazykovité květy bílé, samičí. Kvete v VI až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Původně pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, u nás odedávna pěstována na zahradách a místy zplaňuje v okolí lidských sídel, zejména v teplejších oblastech.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe na začátku květu.
Doga obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky.
Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.
Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy (v případě prevence 1 list denně, při samotné léčbě maximálně 5 listů denně). Čerstvého listu lze použít i při zánětu středního ucha (list se jednoduše vsune do ucha). Nedoporučuje se však užívat řimbaby těhotným ženám (neb působí na dělohu), u některých jedinců se může při přímé konzumaci objevit v ústech vyrážka (vřídky) - v takovém případě je nutné samozřejmě léčbu zastavit.

PĚSTOVÁNÍ:

Existuje více odrůd, lišící se např. výškou rostliny (vysoké nebo nízké pro pěstování v květináči) nebo tvarem květů (plnokvěté, kulovité, ...). Vyžadují slunné a teplé umístění a dobře propustnou půdu. Množí se semeny. Pěstují se obvykle jako letničky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.