Erodium cicutarium - pumpava obecná (pumpava rozpukavá)
Slovensky: Bocianik rozpukovitý
Čeleď: Geraniaceae - kakostovité
POPIS:
Jedno až dvouletá, 20 až 70 cm dlouhá, páchnoucí bylina. Lodyha poléhavá, vystoupavá nebo přímá, větvená, chlupatá. Zpočátku vyrůstá přízemní listová růžice, která později odumírá, lodyžní listy peřenodílné až peřenosečné, více než do poloviny zastřihované, chlupaté, nejprve zelené, později načervenalé. Květenství stopkaté, se 2 až 12 květy, korunní lístky růžové až růžovofialové, vzácně bílé. Zobanitý plod 4 až 7 cm dlouhý, chlupatý. Semena jsou vymršťována z plodu nebo se mohou chlupatou osinou zaplést do srsti zvířat. Pomocí spirálně stočené osiny se dokáží při změnách vlhkosti zavrtávat do půdy. Kvete v IV až VIII.
STANOVIŠTĚ:
Pole, mírně suché trávníky, podél cest, úhory, stráně, písčiny, náspy, rumiště, preferuje půdy suché a výhřevné, kamenité nebo hlinité, umístění světlé a teplé, špatně snáší trvalé zamokření a dlouhodobou sněhovou pokrývku.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR od nížin do pahorkatin roztroušeně až hojně, v chladnějších oblastech vzácně nebo chybí (max. okolo 750 m n.m.). Primárně zřejmě rozšířena od Středozemí po západní Himaláj, na severu po Irsko, jižní Anglii a jihozápadní Skandinávii, do střední Evropy pravděpodobně zavlečena nejpozději ve středověku, dnes dokonale začleněna do zdejší vegetace. Druhotně roste i v dalších částech Evropy kromě arktických oblastí, roztroušeně na Sibiři a ve východní Asii, na Sahaře, jižní a východní Africe, na Arabském poloostrově, v Severní Americe, Mexiku, Chile, Argentině, na Havaji, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Tasmánii.
LÉČITELSTVÍ:
Obsahuje třísloviny, tuky, vosky, kyselinu gallovou, glutaminovou a aminooctovou, alenin, azyprolin, prolin, histidin, tryptofan, draselné soli a malé množství kofeinu.
Sbírá se nať (Herba erodii), nejlépe v květnu až červnu.
Droga zastavuje krvácení a vyvolává stahy děložního svalstva. V malých dávkách zvyšuje krevní tlak, ve velkých dávkách jej snižuje. Je vhodným doplňkem při léčbě anginy pectoris, největšího využití však nachází v gynekologii např. při nadměrné menstruaci nebo mimomenstruačním krvácení. Pravděpodobně působí i protinádorově.
Podává se převážně ve formě odvaru, který se vaří jen velmi krátce (jen 1 minutu, dále se nechá asi 15 minut luhovat). Čaj se podává v malých dávkách (jen 150 ml) obvykle 4x denně zejména při gynekologickém krvácení nebo krvavých průjmech. Působení drogy bývá překvapivě silné, proto se nedoporučuje ji podávat těhotným a kojícím ženám.