Veronica arvensis - rozrazil rolní

Slovensky: Veronika roľná

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

 

POPIS:

Jednoletá, žláznatě chlupatá, 5 až 30 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, někdy od báze větvená a pak jednotlivé lodyhy vystoupavé, oblá, chlupatá. Nejdolnější listy krátce řapíkaté, ostatní přisedlé, vstřícné, vejčité, vroubkované, chlupaté, s vyniklou žilnatinou. Květy ve všestranném hroznu za plodu se prodlužujícím, až 10 cm dlouhý, žláznatý, dolní listeny podobné listům, horní podlouhlé až kopinaté, celokrajné, květní stopka kratší než kalich, kališní lístky nestejně dlouhé, květy jen 3 až 4 mm v průměru, menší než kalich, modré. Kvete v III až VI.

STANOVIŠTĚ:

Sušší louky, pastviny, skalnaté stráně, zdi, písčiny, pole, rumiště, stanoviště převážně slunné, na půdách suchých až mírně vlhkých, výživných, humózních, písčitých, hlinitých, štěrkovitých, vápnitých i kyselých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně od nížin po podhorské oblasti, podél cest zavlečen i do vyšších poloh. Celkově roste v téměř celé Evropě, ve Skandinávii až po 68 ° severní šířky, dále roste na severu Afriky, na Kavkaze, na Blízkém Východě, ve Střední Asii, zavlečen do Severní Ameriky, Grónska, na Island, Makaronéské ostrovy, Bermudy, Jamajku, Havaj, do Brazílie, Chile, jižní Afriky, Austrálie a na Nový Zéland.

Nemáte oprávnění psát komentáře.